Opiekunka może pomóc w codziennych potrzebach życiowych osoby starszej. W okresie sprawowania opieki nad osobami starszymi wykonuje się masę innych czynności – od zwykłego zajmowania się domem, po pomoc w przyjmowaniu leków czy zapewnienie towarzystwa i wsparcia emocjonalnego. Zakres obowiązków opiekuna seniorów jest naprawdę szeroki. Warto też pamiętać, że należy być przygotowanym na nagłe zdarzenia, takie jak chociażby pogorszenie się stanu zdrowia podopiecznego.
Pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych
Jedzenie i picie
Osoby starsze mogą mieć trudności z jedzeniem z powodu ograniczeń fizycznych lub umysłowych, a także z powodu przyjmowania leków. Niektóre leki mogą powodować mdłości, biegunkę lub zaparcia. Opiekunowie mogą pomóc w karmieniu, upewniając się, że posiłki są pożywne, smaczne i łatwe do przeżucia i połknięcia. Mogą też zachęcać osobę starszą do jedzenia, dając jej wybór co do tego, co będzie podawane do posiłków.
Wiele osób starszych ma trudności z połykaniem z powodu utraty zębów lub zmian w jamie ustnej związanych z wiekiem. Ponadto, niektóre leki mogą utrudniać osobom starszym połykanie płynów. Opiekunowie powinni podawać napoje na wiele różnych sposobów, tak aby osoba starsza miała dostęp do płynów przez cały czas (nawet jeśli nie jest głodna). Pomoże to zapobiec odwodnieniu i innym problemom zdrowotnym z nim związanym, takim jak dezorientacja i niskie ciśnienie krwi.
Ubieranie się
Gdy samodzielne ubieranie się staje się trudne, może nadszedł czas, by poprosić o pomoc kogoś innego! Ubrania powinny być dobrze dopasowane i wygodne, tak by nie krępowały ruchów. Senior musi czuć się komfortowo podczas przebierania się, jednak opiekun także musi zadbać o swój komfort. Warto ustalić z podopiecznym, jakie części garderoby jest w stanie samodzielnie na siebie założyć (o ile w ogóle jest), a przy których potrzebuje pomocy.
Kąpiel i prysznic
Kąpiel jest często trudnym zadaniem dla osoby starszej ze względu na ograniczenia fizyczne lub ból związany z zapaleniem stawów lub innymi schorzeniami. Opiekun może pomagać przy kąpieli i braniu prysznica według regularnego harmonogramu lub w razie potrzeby.
Chodzenie i poruszanie się w domu podopiecznego
Wiele starszych osób ma trudności z poruszaniem się w domu z powodu ograniczeń fizycznych lub bólu związanego z zapaleniem stawów lub innymi schorzeniami. Opiekun może im pomóc, przeprowadzając ich z pokoju do pokoju i pomagając wstać z krzesła lub kanapy.
Samodzielne korzystanie z łazienki
Niektórym osobom, które mają problemy z samodzielnym korzystaniem z łazienki, ale są niezależne w większości innych sfer życia, opiekun może pomóc w regularnym korzystaniu z toalety, pomagając im w razie potrzeby (np. przypominając, że czas skorzystać z toalety).
Usługi opiekuńcze – dbanie o stan zdrowia osoby starszej
Opiekun powinien znać lekarstwa i sposoby leczenia osoby starszej. Opiekun powinien także wiedzieć o wszelkich zmianach w stanie zdrowia osoby starszej, takich jak choroby czy urazy. Osoba starsza może nie mieć dość energii, by przekazać innym wszystkie objawy, dlatego ważne jest, by opiekun był na tyle spostrzegawczy i wrażliwy, by zauważyć subtelne zmiany w zachowaniu lub rutynie.
Pomoc w przyjmowaniu leków – sprawowanie opieki nad chorym seniorem
Schemat przyjmowania leków przez osobę starszą może ulec zmianie z czasem lub w przypadku przeniesienia się do domu opieki lub ośrodka opieki. Ważne jest, by opiekunowie rozumieli, jak działają różne leki i jak wzajemnie na siebie oddziałują. Powinni wiedzieć, jakie skutki uboczne mogą wywołać poszczególne leki i kiedy należy je przyjmować na czczo, a kiedy z jedzeniem lub mlekiem/sokiem/wodą. Opiekunowie muszą być także świadomi wszelkich możliwych interakcji między lekami, które mogą wystąpić w związku z innymi występującymi schorzeniami (np. cukrzycą). Opiekun powinien skonsultować się z lekarzem w przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących przyjmowania leków.
Najczęstsze problemy zdrowotne osób starszych – opieka nad osobami starszymi
Niewydolność serca
Dochodzi do niej, gdy mięsień sercowy nie jest w stanie skutecznie pompować krwi. Nasz podopieczny może czuć się zmęczony, mieć problemy z oddychaniem i wzdęcia. Bardzo ważna jest obserwacja zachowań seniora, zmian jego nastroju – dzięki temu opiekun osób starszych może szybko zareagować.
Nowotwory
Rak jest drugą główną przyczyną śmierci osób w wieku 65 lat i starszych. Wiele nowotworów można jednak skutecznie leczyć, jeśli zostaną odpowiednio wcześnie wykryte. Objawy obejmują niebolesne guzki lub owrzodzenia, które nie goją się samoistnie, niewyjaśnioną utratę wagi lub apetytu, nietypowe krwawienie lub wydzielina z dowolnej części ciała, zmęczenie i gorączkę. Jeśli u bliskiej osoby wystąpią jakiekolwiek nowe objawy lub nastąpi nagła zmiana stanu zdrowia, należy natychmiast porozmawiać z lekarzem, aby wykluczyć nowotwór jako możliwą przyczynę.
Problemy z ciśnieniem krwi (nadciśnienie)
Wysokie ciśnienie krwi może prowadzić do zawału serca i udaru mózgu, jeśli nie jest odpowiednio kontrolowane za pomocą leków lub zmiany stylu życia (np. diety i ćwiczeń fizycznych). Senior może mieć bardzo wysokie ciśnienie krwi, które nie daje żadnych objawów, dopóki nie spowoduje poważnych uszkodzeń w jego organizmie – w tym momencie może być hospitalizowany przez wiele tygodni z poważnymi komplikacjami związanymi z chorobami serca i udarem spowodowanymi wysokim ciśnieniem krwi. Po wyjściu ze szpitala, seniorowi trzeba zapewnić specjalistyczne usługi opiekuńcze (np. pielęgniarska opieka długoterminowa).
Artykuł powstał przy współpracy z firmą oferującą pracę na terenie Niemiec w zakresie usług opiekuńczych nad osobami starszymi https://sensiscare.com/