Organizacja narzędzi w warsztacie i jej wpływ na sprawność i bezpieczeństwo pracy

-w-warsztacie-i-jej-wplyw-na-sprawnosc-i-bezpieczenstwo-pracy

Prawidłowa organizacja wszystkich narzędzi i akcesoriów w przydomowym warsztacie jest bardzo ważna. Należy zwrócić uwagę na dobry układ przestrzenny, a także zakup właściwego sprzętu. Każdy element (nawet półki na narzędzia) powinien być wytrzymały. Czym sugerować się przy organizacji sprzętu w swoim warsztacie? Jaki wpływ na bezpieczeństwo i sprawność pracy ma prawidłowo uporządkowana przestrzeń?

Lokalizacja i organizacja warsztatu

Na początku należy zwrócić uwagę na lokalizację przydomowego warsztatu. Najczęściej wykorzystuje się do tego pomieszczenie gospodarcze, szopę ogrodową, garaż lub piwnicę. Pomieszczenie powinno posiadać dobrą wentylację (lub możliwość łatwego przewietrzenia).

Do warsztatu najlepiej wybrać masywne meble (metalowe szafki i regały), które będą odporne na różne uszkodzenia i przeciążenia. Każdy majsterkowicz powinien wydzielić przestrzeń na organizery dla mniejszych akcesoriów (różnych śrubek i wkrętów). Dobrym pomysłem są ścianki warsztatowe. Posiadają one haczyki, na których można zawiesić różne podstawowe narzędzia, np. klucze, śrubokręty, młotki.

Ważne jest także prawidłowe oświetlenie. Przydadzą się lampy ścienne i ruchome, oświetlające blaty.

Organizacja narzędzi w warsztacie

Najważniejszymi narzędziami ręcznymi w przydomowym warsztacie są młotki, śrubokręty, ściągarki, kombinerki, klucze płaski, udarowe, nasadowe i imbusowe. Każde z nich posiada inne cechy.

Najlepiej mieć kilka rodzajów młotków – nie tylko tradycyjne, ale też gumowe i ślusarskie. Rękojeść tego narzędzia powinna być prawidłowo wyważona i wygodnie układać się w dłoni.

Klucze można kupować pojedynczo lub w zestawach. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na dobrego producenta i tworzywo, z którego zostały wykonane te elementy (najlepsza jest stal chromowo-wanadowa). Klucze udarowe są specjalnymi odmianami, które wykorzystują do pracy sprężone powietrze. Zasila je energia z akumulatora, kompresora lub gniazdka elektrycznego.

Wszystkie wymienione narzędzia ręczne można odnaleźć w specjalistycznym sklepie internetowym RG Narzędzia z Białegostoku. Przedsiębiorstwo posiada wieloletnie doświadczenie w branży narzędziowej.

Wpływ właściwej organizacji na bezpieczeństwo i tok pracy

Narzędzia (w zależności od rozmiaru) są zwykle ułożone w specjalnych organizerach, ściankach warsztatowych i metalowych szafkach. Porządek w przydomowym warsztacie odgrywa bardzo ważną rolę. Dzięki prawidłowo zaplanowanej przestrzeni praca będzie sprawniejsza i przyjemniejsza. Majsterkowicz nie będzie musiał poszukiwać narzędzi, dzięki czemu zaoszczędzi czas.

Poprzedni artykułMadonna di Campiglio jako popularny kierunek wśród narciarzy i snowboardzistów
Następny artykułKomfortowe ubrania idealne do chodzenia po domu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj