Blaty granitowe – popularny materiał na blaty kuchenne. Blaty kamienne, czyli jakość, trwałość i elegancja. Blaty granitowe Racibórz

Wybór materiału do aranżacji kuchni często może stanowić nie lada wyzwanie. Surowiec trzeba dopasować do mebli, zadbać o to by zapewnił nam odporność na wszelkie, umówmy się intensywne, rodzaje użytkowania. Kuchnia to miejsce, w którym są obecne w zasadzie wszystkie żywioły. Warto wybrać taki rodzaj materiału, który sprosta im wszystkim. Oczywiście najbardziej „niszczycielskie” są ogień i woda, czyli te, którymi operujemy w kuchni najczęściej.

Dlatego przy wyborze należy kierować się tym, czy blat kuchenny wytrzyma oddziaływanie tych czynników. Powierzchnia powinna być odporna również na zarysowania i wysoką temperaturę. Materiały, których często używa się do wykonania blatów kuchennych to kamienie naturalne. A najpopularniejszy jest blat granitowy.

Granit jest skałą iglastą, co oznacza, że powstał z magmy. Jest wykorzystywany od tysięcy lat, zarówno jako materiał budowlany, jak i dekoracyjny. Blaty granitowe są jednym z najbardziej popularnych wyborów na blaty kuchenne, ponieważ są trwałe i łatwe do czyszczenia.

Granit to kamień naturalny, który występuje w wielu kolorach i wzorach. Dostępny jest w formie płyt (co oznacza, że jest to jeden kawałek) lub płytek (które można przycinać do dowolnego rozmiaru).

Dlaczego blaty granitowe to dobry wybór na blaty kuchenne? Właściwości granitu. Wykonanie blatu granitowego Racibórz

Granit jest bardzo wytrzymałym materiałem i posiada wiele cech, które czynią go dobrym wyborem na blaty kuchenne:

Jest gęsty i ciężki. Granit jest na tyle twardy, że może być stosowany jako materiał podłogowy, więc jest mało prawdopodobne, by odpryskiwał lub pękał pod wpływem uderzeń lub wysokiej temperatury. Nie ulega też łatwo zarysowaniom, co oznacza, że będzie wyglądał dobrze przez długie lata.

Jego powierzchnia jest nieporowata. Oznacza to, że żywność nie przywiera do płyty blatów granitowych, tak jak w przypadku innych materiałów, takich jak kafelki czy laminat. Blaty granitowe można myć wodą z mydłem, a nawet gotować na nich bez obawy o pozostawienie plam lub śladów.

Jest niepalny. Granit nie pali się ani nie topi, jak niektóre inne materiały, gdy jest wystawiony na działanie wysokiej temperatury. Dzięki temu idealnie nadaje się do kuchni, w których mogą być używane gorące garnki lub patelnie.

Blat kuchenny wykonany z granitu jest odporny na zarysowania. Możemy więc śmiało kroić na powierzchni blatu i nic się nie stanie! Płyta pozostanie gładka, bez uszkodzeń.

Blat granitowy jest łatwy do utrzymania w czystości, co jest niezwykle ważne, jeśli wykorzystujemy go do wykonania blatów kuchennych. Wystarczy wilgotna ściereczka do przetarcia pozostałości po przygotowywanych posiłkach.

Blaty granitowe – trwały materiał na blat kuchenny. Ile kosztuje montaż blatów granitowych? Blaty granitowe Racibórz

Granit to popularny wybór na blaty, ponieważ jest trwały, wszechstronny i piękny. Jest też dość drogi, więc jeśli mamy ograniczony budżet, można rozważyć inne opcje.

Płytki ceramiczne

Blaty z płytek ceramicznych są trwałe i łatwe do czyszczenia. Są także dobrym wyborem, jeśli lubimy wygląd kamienia naturalnego, ponieważ są dostępne w wielu różnych kolorach i wzorach. Jednak płytki ceramiczne są ciężkie i mogą ulec odpryskom w przypadku upuszczenia ich na blat lub gdy jest na nich dużo ciepła. Trzeba rozważyć czy na pewno spełni nasze oczekiwania, jakich wymagamy od blatu kuchennego.

Kwarc

Innym rozwiązaniem jest użycie konglomeratu kwarcowego, który wyglądem przypomina granit, ale jest od niego znacznie lżejszy i bardziej wytrzymały. Kwarc jest dostępny w wielu kolorach, w tym białym, czarnym i brązowym, dzięki czemu może pasować do każdego wystroju wnętrza. Blat kwarcowy jest tańszy od blatu granitowego oraz nieco łatwiejszy w montażu.

Koszt granitowych blatów roboczych zależy od kilku czynników, w tym: wielkości blatu, grubości, materiału oraz sposobu montażu (tradycyjny lub prefabrykowany). Ważna jest również kwestia otworów w blacie. Jeżeli chcemy, aby był obecny otwór na zlew, grubość blatu granitowego będzie musiała być większa, co wpływa na zwiększenie ceny i czas realizacji.

Artykuł powstał przy współpracy z zakładem kamieniarskim Fabryka Kamienia KMX https://schody-granitowe-kmx.pl/

Poprzedni artykułIdealne ubranie robocze, czyli jakie? Wszystko co musicie wiedzieć na ten temat?
Następny artykułOpieka nad osobami starszymi w Niemczech – na czym polega praca opiekuna osób starszych?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj