Idealne ubranie robocze, czyli jakie? Wszystko co musicie wiedzieć na ten temat?

Wybór ubrań jest ważny. Na co dzień, ale i od święta każda osoba zazwyczaj chce prezentować się dobrze i nienagannie. Ale kierując się modą czasami zapomina się o wygodzie byle tylko dobrze się prezentować. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku wyboru odzieży roboczej. I w tym przypadku nie możecie kierować się tylko stylem, a zasadniczo styl spada na ostatni plan. Czas więc dowiedzieć się więcej na temat tego, jak ważna jest odzież robocza i czym kierować się przy jej wyborze.

Idealna odzież robocza to jaka?

Odzież robocza nie jest tym samym, czym odzież ochronna i nie należy tych dwóch pojęć mylić. Otóż ta pierwsza ma sprawdzić się w warunkach danej pracy, z kolei z odzieżą ochroną mamy do czynienia w sytuacji, gdy zapewnia ochronę pracownikom. Musi przy tym posiadać wszystkie niezbędne certyfikaty. Dla elektryka odzież musi posiadać cechy elektrostatyczne. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja z odzieżą roboczą. Jej zadaniem jest zapewnienie komfortu pracy i ochrona przed przegrzaniem się oraz zimnem. Do tego dobra odzież robocza jest wytrzymała. Tkaniny do szycia ubrań roboczych muszą wykazywać dużą odporność na przetarcia, ale i przedarcia. Jednocześnie powinny pozwalać skórze oddychać.

Z jakich materiałów najczęściej wykonuje się odzież roboczą?

Nie można zapominać jak ważna jest sama jakość materiału. Otóż nie każdy dobrze się sprawdzi. Wśród dobrych materiałów na odzież roboczą można wymienić 100% bawełnę, ale i mieszankę bawełny z tworzywami sztucznymi. Czasami można taką odzież uszyć z włókien poliestrowych czy nawet poliamidowych. Nie zapomnijcie o tym jak duże znaczenie ma sama wygoda. Odzież powinna zapewniać komfort noszenia, ale też nie może utrudniać ruchu. Powinna jeszcze pozwalać skórze oddychać, co ma szczególne znaczenie w czasie upałów, wszak ma zapobiegać przegrzaniu się i nadmiernemu poceniu. Z kolei zimą musi chronić przed niskimi temperaturami. Jak wiadomo na samą jakość materiału wpływa wiele czynników. Tutaj możemy wymienić choćby gramaturę materiału czy samą technikę zszycia. Do zszycia trzeba używać modnych czy nawet wzmocnionych materiałów. Wiadomo, że są części ubrań szczególnie narażone na uszkodzenia, dlatego też często stosuje się dodatkowe wzmocnienie, by uniknąć zakupu kolejnej pary ubrań roboczych w krótkim czasie. Musimy jeszcze wspomnieć o funkcjonalności. I aby ją zwiększyć producenci na odzieży umieszczają przegródki, szlufki, haftki czy dedykowane kieszenie.

Jeden komplet nie wystarczy

Każdy pracodawca powinien pamiętać, że musi zapewnić swoim pracownikom odpowiednią ilość odzieży roboczej. W żadnym przypadku nie może być to jeden komplet. Do tego jeszcze musicie pamiętać, że odzież robocza musi być dostosowana do warunków pracy. Jeżeli występuje konkretne zagrożenie, to już w żadnym przypadku nie można zakupić tylko i wyłącznie odzieży roboczej, lecz musicie kupić odzież ochronną. Bardzo ważne jest także to, by odzież była dopasowana do warunków pracy, ale i temperaury.

W przypadku chłodne czy zimne dni niezbędne jest stosowanie ocieplaczy, które mają zapewnić komfort cieplny. Ponadto duże znaczenie mają także buty i również przy ich wyborze trzeba kierować się jakością. Na pewno powinny mieć wzmocnioną podeszwę, ale też podeszwa musi być antyprzebiciowa. Trzeba jeszcze zwrócić uwagę na nosek, który też ma być wzmocniony. Dotyczy to zawodów, gdzie występuje ryzyko, że pracownikowi na nogi może spaść ciężki przedmiot. Obuwie nie może być śliskie. Nie zawsze wybiera się buty wiązane na sznurówki, czasem lepsze są te zapinane na rzepy czy nawet na zamek. Kolejnym elementem jest jeszcze czapka ochronna bądź kask.

Tanie? To nie warto

Odzież robocza musi być najwyższej jakości. Z tego też powodu nie należy przy jej zakupie kierować się ceną, lecz jakością. Powinno służyć pracownikom przez dłuższy czas i nie może od razu pękać na szwach. Jeżeli zakupicie tanie ubrania robocze, to będziecie zwyczajnie tego żałować. Lepiej zapłacić więcej co i tak wyjdzie taniej, niż ciągłe kupowanie tanich ubrań roboczych, ale słabej jakości.

Poprzedni artykułDo czego służy barometr w zegarku?
Następny artykułBlaty granitowe – popularny materiał na blaty kuchenne. Blaty kamienne, czyli jakość, trwałość i elegancja. Blaty granitowe Racibórz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj