Hale stalowe wykorzystywane są w różnorodnych branżach – od produkcji, przez handel, aż po magazynowanie. Ich największą zaletą jest łatwość dostosowania do potrzeb inwestorów. Co jeszcze doceniają firmy, które decydują się na postawienie hali stalowej? M.in. stosunkowo niskie koszty budowy i eksploatacji oraz możliwość użytkowania od razu po zakończeniu prac i uzyskaniu koniecznych pozwoleń. Jakie rodzaje obiektów tworzy się ze stali?
Hale stalowe – charakterystyka
Dlaczego hale stalowe są tak popularne? Ponieważ mają niski ciężar własny konstrukcji, wysoką odporność na działanie czynników atmosferycznych, doskonałą izolacyjność akustyczną i cieplną, a także cechują się bezawaryjną eksploatacją. Ich dużą zaletą jest cena – zwłaszcza, jeżeli firma, która podejmuje się generalnego wykonawstwa projektu, dba o optymalne zużycie stali – oraz możliwość użytkowania od razu po zakończeniu prac budowlanych.
Konstrukcje hal mogą być jedno-, dwu- lub wielonawowe. Wiele firm buduje również hale jedno- lub dwuspadowe, hale z suwnicami, zadaszeniami, przybudówkami oraz wiaty. Elementy nośne budynków wykonuje się ze spawanych dwuteowników o zmiennej wysokości środnika i z ram stalowych z dźwigarami kratownicowymi. Dzięki temu całość da się łatwo dostosować do potrzeb inwestorów.
Jeżeli chodzi o pokrycie dachu, do wyboru są zazwyczaj: połączenie blachy zewnętrznej i wewnętrznej z izolacją, membrana dachowa PCV, blacha zewnętrzna z miękką wełną na welonie szklanym lub płyty warstwowe. Ściany zewnętrzne tworzone są z dwóch rodzajów blach z izolacją, blachy zewnętrznej z izolacją i kasetą albo płyt warstwowych. Całość w zależności od przeznaczenia hali można uzupełnić o różnego rodzaju bramy, naświetla ścienne, dachowe pasma świetlne, klapy wentylacyjno-dymowe, doki załadowcze, pomosty technologiczne oraz suwnice.
Przeznaczenie hal stalowych
Hale mogą mieć różne zastosowanie w zależności od konstrukcji i wyposażenia. Najczęściej ze stali buduje się hale produkcyjne, a także hale magazynowe – w obu przypadkach zaletą tego typu rozwiązań jest możliwość maksymalnego wykorzystania przestrzeni wewnątrz budynku przy jednoczesnym komforcie pracy ludzi. Dobrze zaprojektowany obiekt z wydzielonymi strefami np. liniami produkcyjnymi i funkcjonalnymi szlakami komunikacyjnymi może służyć również jako centrum logistyczne.
Oprócz tego w halach stalowych tworzy się obiekty przemysłowe, sportowo-widowiskowe, centra handlowe, hale chłodu i mroźni, a nawet obiekty wojskowe i strategiczne. Możliwości jest naprawdę dużo ze względu na łatwość modyfikowania konstrukcji hal do oczekiwań firm, które będą z nich korzystać.
Szukasz sprawdzonego i doświadczonego generalnego wykonawcy hal stalowych? Zapytaj o wycenę http://commercecon.pl
Ile kosztuje budowa hali stalowej?
Pozostaje jeszcze kwestia ceny. Jak już zostało powiedziane wcześniej, hale stalowe są stosunkowo tanie w budowie. Jednak kwota, którą trzeba zapłacić za postawienie tego typu obiektu zależy od kilku zmiennych. Istotne są: wielkość planowanego budynku, typ konstrukcji, rozwiązania dodatkowe oraz miejsce montażu. Dlaczego znaczenie ma ten ostatni punkt? Ponieważ, jeśli dojazd wynikający z nietypowej lokalizacji działki będzie utrudniony, może to podnieść ostateczną cenę.