Praca w niemieckiej opiece cieszy się coraz większym zainteresowaniem Polaków. Głównym powodem są wysokie zarobki oraz elastyczność zawodu. Dodatkowo na rynku pracy obserwuje się coraz większe zapotrzebowanie na opiekunów w Niemczech. Nietrudno zatem się domyślić, że taki stan rzeczy przyciąga oszustów. Warto więc rozważnie wybierać agencję, z którą chce się współpracować. Jak to zrobić?
Szukanie pracy w opiece w Niemczech w Internecie
Pierwszym krokiem, który warto wykonać, jest uruchomienie przeglądarki internetowej. Dobrze jest jednak wiedzieć, gdzie szukać, żeby znaleźć pożądane informacje – nie wszystkie bowiem są wiarygodne. Ciekawy sposób na szukanie pracy dla opiekunki w Niemczech to przeglądanie rankingów agencji. Jeśli się na to decydujesz, to pamiętaj, że wiele takich rankingów jest tworzonych na zlecenie firm. To sprawia, że nie są do końca obiektywne, gdyż twórcy biorą pod uwagę tylko niektóre kryteria. Wszystko po to, aby przedstawić wybraną agencję w jak najlepszym świetle. Dlatego do rankingów należy podchodzić ostrożnie. A co można sprawdzić w zamian?
Opiekunki pracujące w Niemczech często decydują się na przegląd mediów społecznościowych. Chodzi nie tylko o same profile agencji, ale przede wszystkim o grupy zrzeszające opiekunów. Osoby, które dopiero zaczynają pracę w zawodzie, mają szansę poradzić się bardziej doświadczonych pracowników opieki. Starsi koledzy i koleżanki po fachu z chęcią doradzą, którą firmę opiekuńczą wybrać. Z pewnością niejedna opiekunka pracująca w Niemczech podzieli się zaletami i wadami agencji, które zna. Dobrym pomysłem jest przygotowanie sobie listy pytań, jakie chcesz zadać.
Oferta ofercie nierówna, czyli co może opiekunka w Niemczech
Przechodzimy teraz do następnego kroku, czyli do analizy ofert zamieszczanych przez agencje opieki w Niemczech. I tutaj od razu warto nadmienić, że nie należy patrzeć tylko na wysokość wynagrodzenia. Wielu opiekunów głównie od tego uzależnia swoją decyzję. To prawda – wypłata jest ważna, ale oprócz niej dobrze zwrócić uwagę na kilka innych kwestii. Przypatrzmy się ogłoszeniom zamieszczanym na portalu SenioPort. W każdym z nich znajdują się szczegółowe informacje na temat wymagań stawianych opiekunce. Dzięki temu masz szansę od razu dowiedzieć się, jak będą wyglądały Twoje obowiązki. Firmy zamieszczające tutaj swoje oferty nie mają nic do ukrycia, dlatego szeroko opisują proponowane przez siebie sztelę. Jeśli znajdziesz w sieci pięknie opisane ogłoszenie, z którego jednak niewiele wynika, miej się na baczności. Unikniesz rozczarowania i późniejszych problemów.
Przed nawiązaniem współpracy zweryfikuj też rzetelność firmy. Sprawdź, czy posiada wpis w KRS – jeśli nie, można podejrzewać, że prowadzi działalność w nielegalny sposób. Wybieraj agencje zarejestrowane w Polsce, gdyż łatwiej Ci będzie rozstrzygać ewentualne spory. Kiedy firma jest zarejestrowana w naszym kraju, to można skierować sprawę do polskiego sądu, a to znacznie ułatwia dochodzenie swoich praw. Ważnym elementem jest również doświadczenie danej agencji. Sprawdź, ile lat funkcjonuje firma, czy i gdzie ma stacjonarne biuro oraz czy bez problemu można skontaktować się z jej przedstawicielem.
Formalności w pracy w niemieckiej opiece
Ostatnim krokiem jest podpisanie umowy z wybraną agencją. Zanim jednak złożysz swój podpis, dokładnie przeczytaj każdy punkt dokumentu. W umowie powinny się znaleźć informacje o zakresie obowiązków, czasie trwania zlecenia, sposobie wynagradzania i wysokość wypłaty. Jeżeli coś jest dla Ciebie niejasne, poproś koordynatora o wytłumaczenie danej kwestii. I pamiętaj: dobrym agencjom zależy na Twoim bezpieczeństwie. Jako opiekun w Niemczech powinieneś mieć zapewnione legalne zatrudnienie, dostęp do ubezpieczenia zdrowotnego i wynagrodzenie wypłacane w ustalonych terminach. Jeśli firma może Ci to wszystko zapewnić, to gratulacje – znalazłeś dla siebie idealną agencję. Sprawdź więcej informacji na stronie: Opieka w Niemczech firmy.