Klocki hamulcowe – co warto wiedzieć przed inauguracją sezonu motocyklowego

Okres świąteczno-noworoczny już za nami, a w świecie jednośladów to oznacza jedną rzecz – sezon motocyklowy zbliża się wielkimi krokami. Właściciele swoich dwukołowych pojazdów już nie mogą się doczekać, żeby odpalić swoje maszyny i ruszyć w zaplanowane trasy i cieszyć się wolnością. Niestety do rozpoczęcia sezonu jeszcze trochę czasu, natomiast jest to idealny okres, żeby zadbać o swoje motory. Zawsze przed sezonem warto sprawdzić wszystkie podzespoły, żeby nie spóźnić się na inaugurację sezonu, a co ważniejsze – w celu naszego bezpieczeństwa na drodze należy sprawdzić, czy wszystko działa bez problemu. Jedną z części, którą warto przebadać przed wyruszeniem w trasę, są klocki hamulcowe. W dzisiejszym tekście zaprezentujemy wam, dlaczego ten element jest tak ważny w odpowiednim funkcjonowaniu motoru.

Nie ma rzeczy niezniszczalnych

Na początku warto zwrócić uwagę na istotną rzecz – klocki hamulcowe są elementem, który jest podatny na zużycie. Przy każdym długim i agresywnym hamowaniu ta część musi wytrzymać niebywałe obciążenia. Każde takie hamowanie wydziela bardzo wysokie temperatury, które tylko przyspieszają cały proces degradacji naszych klocków. Co za tym idzie, nie należy czekać z wymianą klocków do ostatniej chwili. Zużyty element jest jak tykająca bomba, która może „eksplodować” w najmniej odpowiednim momencie.

Nie warto przepłacać

Jeśli uznamy, że klocki hamulcowe nadają się do wymiany, to w takim razie jakie należy wybrać? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na fakt, że droższe klocki hamulcowe nie muszą być lepsze. Tutaj trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, do jakich celów najczęściej używamy naszego motocykla. Zazwyczaj sportowe klocki hamulcowe są droższe od tych zwykłych, ponieważ z racji na większe obciążenia w aktywności sportowej z naszego motocykla, takie klocki są wykonane z bardziej wytrzymałych materiałów, a co za tym idzie – z droższych. Jeżeli korzystamy z naszego jednośladu mniej wyczynowo, czyli na przykład do prostej trasy z punktu A do punktu B, to nie ma potrzeby inwestować w droższy model klocków hamulcowych, ponieważ nie odczujemy żadnej różnicy z faktu korzystania z nich.

Odpowiedni wybór

Więc jakie klocki wybrać? W tym przypadku najlepszym wyborem są klocki hamulcowe sugerowane przez producenta. Nie należy kombinować – sprzęt polecany przez wykonawcę będzie odpowiedni do naszego sprzętu, a co ważniejsze – jest to najmniej ryzykowny wybór. Dodatkowo przy wymianie klocków hamulcowych należy zwrócić uwagę na płyn hamulcowy, ponieważ należy go wymienić maksymalnie co dwa lata. Również w tym wypadku płyn hamulcowy sugerowany przez producenta będzie najlepszym rozwiązaniem.

Poprzedni artykułJakie atrakcje oferuje zimowa Wisła?
Następny artykułMasz Opla? Nie zapomnij wybrać się do serwisu!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj