Serwis hydrauliki siłowej – regeneracja pomp hydraulicznych. Jak wygląda proces regeneracji i naprawy pompy hydraulicznej?

Układy hydrauliczne istnieją od dawna i są wykorzystywane przez człowieka w różnych celach. Jednym z rodzajów układów hydraulicznych są pompy hydrauliczne, które wykorzystują siłę cieczy pod ciśnieniem do wykonywania pracy.

Pompa hydrauliczna – co to jest i jak działa? Podstawowy element hydrauliki siłowej

Pompa hydrauliczna wykorzystuje obracający się wał do przenoszenia cieczy pod ciśnieniem z jednego miejsca do drugiego. Pompa może być używana do przenoszenia oleju lub innych płynów przez silnik lub przekładnię, albo do doprowadzania płynu do układu, np. do pneumatycznego układu hamulcowego w samochodzie.

Główną zaletą stosowania pompy hydraulicznej jest to, że może ona wytworzyć większe ciśnienie niż inne rodzaje pomp. Wielkość dostarczonego ciśnienia zależy od tego, ile energii włożono w sprężenie płynu przed jego wprowadzeniem do komory pompy. Oznacza to, że stosując pompę hydrauliczną zamiast silnika elektrycznego lub skrzyni biegów, można wykorzystać mniejsze elementy układu.

Minusem jest to, że wymagają one więcej konserwacji niż niektóre inne rodzaje pomp, ponieważ zazwyczaj mają ruchome części, które z czasem się zużywają. Dlatego pompy hydrauliczne wymagają cyklicznych przeglądów, a co jakiś czas konieczna jest ich naprawa i regeneracja.

Jakie rodzaje pomp wyróżniamy? Kilka słów na temat pomp hydraulicznych

Pompy hydrauliczne służą do wytwarzania ciśnienia i przepływu w układzie hydraulicznym. Pompa jest napędzana przez silnik elektryczny lub silnik wysokoprężny, a ciecz przepływa przez pompę, przepływając ze zbiornika do zbiornika.

Pompy dzielą się na dwie główne kategorie: odśrodkowe i wyporowe. Pompy odśrodkowe wykorzystują siłę odśrodkową do przemieszczania cieczy, natomiast pompy wyporowe wykorzystują tłok do przemieszczania cieczy.

Pompy tłokowe są najbardziej popularnym typem pomp hydraulicznych. Pompy te wykorzystują tłoki, które poruszają się w górę i w dół w celu wytworzenia ciśnienia. Tłok jest połączony z tłoczyskiem, które porusza się w górę i w dół wewnątrz cylindra. Gdy tłoczysko porusza się w górę i w dół, wypycha olej przez zawór wylotowy na górze cylindra do rury prowadzącej do urządzenia. Gdy drążek wraca na dół, zamyka zawór wylotowy i spręża powietrze do innej komory, znajdującej się na górze cylindra. Po zwolnieniu drążka powietrze jest wypychane z powrotem przez kolejny zawór wylotowy na dole zbiornika, dzięki czemu można je ponownie wykorzystać. Cykl ten powtarza się do momentu, gdy w układzie nie ma już ciśnienia lub gdy użytkownik przestaje naciskać na pedał.

Naprawa i regeneracja pomp hydraulicznych. Hydraulika siłowa – na czym polega proces regeneracji?

Regeneracja pomp hydraulicznych to, można powiedzieć, proces ich rewitalizacji. Głównym celem jest przywrócenie pompy do stanu początkowego, innymi słowy przywrócenie jej pierwotnych parametrów i właściwości.

Oprócz tego konieczne jest przywrócenie żywotności pompy. Aby to było możliwe, serwis powinien dysponować kadrą specjalnie przeszkolonych specjalistów, którzy są w stanie przeprowadzać tego typu operacje.

Regeneracja pomp hydraulicznych może być przeprowadzona na kilka sposobów. Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać, jest całkowity demontaż pompy hydraulicznej. Pozwala to na dokładne sprawdzenie wszystkich części i określenie, które z nich wymagają naprawy lub wymiany. Następnie są one naprawiane i w razie potrzeby wymieniane na nowe. Następnie są one ponownie montowane i testowane do momentu, gdy będą działać prawidłowo. Na koniec cały proces jest powtarzany, aż do uzyskania specyfikacji wymaganych przez klienta. Regeneracja pompy hydraulicznej pozwala na przywrócenie maszyn budowlanych, rolniczych i innych specjalistycznych sprzętów do dawnej sprawności.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem pomp hydraulicznych https://hydro-dex.com/

Poprzedni artykułJak w wędkarstwie gruntowym łowi się ryby? Podstawy wędkarstwa gruntowego
Następny artykułIle kosztuje pierścionek z diamentem?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj