Jak przebiega proces certyfikacji WELL z perspektywy inwestora?

Stworzony przez International WELL Building Institute certyfikat uchodzi za dość trudny do uzyskania. Choć przejście przez każdy etap procesu wymaga zaangażowania ze strony inwestora, to przy odpowiednim wsparciu nie powinny wystąpić nieprzewidziane przeciwności. Czego jednak należy być świadomym przed rozpoczęciem takiego projektu? Przede wszystkim konieczności powołania całego zespołu, który część swojego czasu pracy musi poświęcić procedurze certyfikacji. Oprócz inwestora muszą się w nim znaleźć między innymi architekci, inżynierowie, czy specjaliści do spraw akustyki. Warto również zdawać sobie sprawę z tego, że kwestie dotyczące systemu WELL będą wymagały uwagi również po oddaniu budynku do użytku.

Rozpoczęcie procesu certyfikacji WELL

Działania inwestora muszą zacząć się na wczesnym etapie projektowania budynku, a właściwie już przy tworzeniu jego koncepcji. Konsultantowi WELL na samym początku zlecone zostaje przygotowanie wstępnej oceny możliwości uzyskania certyfikatu. Wymogi porównywane są z założeniami koncepcji projektowej i lokalizacji budynku. Wyniki tej analizy powinny zostać przedstawione na spotkaniu zespołu zajmującego się procesem certyfikacji WELL, w którego składzie bezwzględnie musi znajdować się inwestor. Na podstawie uzyskanej przez konsultanta wiedzy podejmowana jest decyzja o wdrożeniu wymagań. przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań inwestor musi zaakceptować strategię prowadzącą do tego celu. Może również postanowić o odrzuceniu jedynie tych założeń, których nie ma zamiaru wdrażać. Jeśli to tylko potrzebne, w projekt angażowani są na tym etapie dodatkowi specjaliści i konsultanci, którzy przeprowadzają wszystkie niezbędne analizy. Konsultant WELL staje się od tego momentu przedstawicielem inwestora, który ściśle współpracuje z zespołem projektowym i nadzoruje wdrażanie wymagań WELL.

Etap budowy

Inwestor uwzględnia wytyczne certyfikacji WELL przy wyborze wykonawców. Najważniejsze z nich to te dotyczące wpływu na jakość powietrza wewnątrz budynku i stosowania materiałów nie emitujących zanieczyszczeń uwalnianych do pomieszczeń oraz atmosfery. Monitorowanie prac firmy budowlanej należy do obowiązków konsultanta. W razie wystąpienia rozbieżności z założeniami certyfikacji WELL, raportuje on ten fakt do inwestora. Gdy po zakończeniu budowy składana jest dokumentacja projektu i budowy, oznacza to również zobowiązanie inwestora do wdrożenia odpowiednich procedur operacyjnych w obiekcie.

Performance Verification

Po zakończeniu budowy w budynku pojawia się zewnętrzny audytor. Mierzy on faktycznie stężenie szkodliwych związków chemicznych w powietrzu, a także jakość wody, natężenie światła i poziom hałasu. Od wyniku tych pomiarów zależy powodzenie procesu certyfikacji WELL. Na tym etapie obowiązkiem inwestora jest udostępnienie obiektu. W razie potrzeby zarządza on działania mające na celu uzyskanie wyników odpowiadających normom International WELL Building Institute.

Gdy budynek jest już użytkowany, zarządca nieruchomości wdraża polityki, do których zobowiązał się na etapie oceny dokumentacji. Nawet jeśli uda się pomyślnie przejść procedurę certyfikacji WELL, zaświadczenie o jego uzyskaniu jest wydawane jedynie na trzy lata. Aby przejść pomyślnie kolejne audyty, konieczne jest utrzymanie wyśrubowanych norm wdrożenie restrykcyjnych procedur. Ułatwi to z pewnością współpraca z konsultantem!

Poprzedni artykułTeatralny savoir vivre – o tym warto wiedzieć!
Następny artykułWizyta w teatrze – sposób na długie zimowe wieczory!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj