Włazy do cystern zapewniają ochronę zbiornika przed wylaniem i przed uszkodzeniem. Dodatkowo umożliwiają sprawne napełnienie cysterny. Co ciekawe, istnieje podział włazów w zależności od kształtu, a na jego podstawie określa się, w jakim miejscu na danym zbiorniku zostanie on zamontowany. Jednym z rodzajów włazów są włazy owalne. Po przeczytaniu poniższego artykułu dowiesz się, w jakich zbiornikach najczęściej montuje się włazy owalne i czym się wyróżniają.
Charakterystyka włazów owalnych
Włazy są to elementy cysterny, które ułatwiają jej napełniane i opróżnianie, a dodatkowo zapewniają ochronę przed czynnikami zewnętrznymi i korozją. Jednym z ich rodzajów wydzielonych ze względu na kształt, są włazy owalne. Charakteryzują się one owalnym kształtem drzwi włazowych, które mogą otwierać się zarówno do wewnątrz, jak i na zewnątrz zbiornika.
Ważne jest, aby włazy owalne były odporne na uszkodzenia i chroniły cysternę przed zniszczeniem. Dodatkowo powinny one zabezpieczać zbiornik przed wybuchem i zapewniać stały poziom ciśnienia we wnętrzu cysterny. Dlatego też włazy owalne wykonuje się z materiałów odpornych na działanie czynników zewnętrznych.
Do produkcji włazów owalnych najczęściej stosuje się stal nierdzewną, która zabezpiecza cysternę przed korozją. Niekiedy wykonuje się je również ze stali kwasowej, która jest odporna na działanie szkodliwych kwasów. Jedną z firm, która oferuje wysokiej jakości włazy owalne, a dodatkowo w ofercie ma akcesoria do cystern, jest firma Ceres.
Gdzie warto zamontować włazy owalne?
Ze względu na specyficzny kształt włazów owalnych, muszą być one odpowiednio dopasowane do danego zbiornika. Dodatkowo powinny mieć one solidny system uszczelnienia, dlatego też często wyposaża się je w silikonowe uszczelki. Dzięki temu sprawdzą się one w każdych warunkach.
Włazy owalne najczęściej montuje się w bocznych częściach zbiorników, takich jak zbiorniki do przewozu produktów spożywczych, czy też zbiorniki do paliwa. Doskonale sprawdzą się one również do transportu produktów płynnych oraz substancji chemicznych.
Warto dodać, że włazy owalne mogą mieć różne grubości pokryw, a dodatkowo mogą się różnić wielkością. W takiej sytuacji zawsze należy dopasować ich parametry do danego zbiornika. Dzięki temu można zapobiec rozszczelnieniu się cysterny i wydostaniu się przewożonej substancji na zewnątrz. Decydując się na zakup włazów od firmy, takiej jak na przykład Ceres, można liczyć na wysoką jakość produkcji oraz zgodność produktów z europejskimi normami jakości.