Akcje GPW to jeden ze sposobów na inwestowanie kapitału.
Akcje GPW – z czym to się je?
Posiadacze kapitału mają w XXI wieku wiele możliwości na inwestowanie zaoszczędzonych środków. Jednym spośród dostępnych rozwiązań jest inwestowanie gotówki w akcje GPW. Co warto o tym wiedzieć? Zostań z nami, a poznasz ciekawe informacje.
Akcje spółek GPW – co to takiego jest?
Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta i nie potrzeba mieć wykształcenia finansowego, by móc zrozumieć, czym są akcje GPW. Akcje to papiery wartościowe, które dają ich posiadaczowi prawo do wpływania na losy spółki. Rzecz jasna, posiadanie jednej akcji nie zmienia zbyt wiele – przykładowo, jedna ze spółek o największej kapitalizacji (kapitalizacja to liczba akcji x wartość pojedynczego papieru wartościowego) na GPW, czyli PKN Orlen, wyemitowała łącznie 1 160 942 049 sztuk akcji.
Jako papier wartościowy akcja stanowi część kapitału akcyjnego spółki notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych GPW. Tym samym jej posiadacze stają się współwłaścicielami danego podmiotu. Taki stan rzeczy oznacza, że mogą oni brać udział w posiedzeniach WZA, czyli Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy, na których to podejmuje się decyzje kluczowe dla rozwoju danego podmiotu.
Zarabianie na akcjach GPW to zadanie, które można osiągnąć na dwa sposoby:
- zakup akcji, a następnie ich odsprzedaż po wyższej cenie. Trzeba mieć wówczas na uwadze także takie dodatkowe koszty jak podatek Belki (obecnie wynosi on 19 proc. i jest naliczany od dochodu inwestora) oraz prowizje pobierane przez biuro maklerskie (zazwyczaj nalicza się je od każdej transakcji kupna-sprzedaży),
- zakup akcji i pozostawienie ich w portfelu inwestycyjnym po to, by osiągać regularne zyski z tytułu dywidendy (tzn. części zysku, którą kierownictwo spółki postanowiło wypłacić akcjonariuszom).
Giełda Papierów Wartościowych – co warto wiedzieć na jej temat?
Giełda Papierów Wartościowych (GPW) w Warszawie powstała na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Jest to regulowany rynek, za którego pośrednictwem dokonuje się obrotu akcjami należącymi łącznie do 416 spółek.
Akcje części spółek są zgrupowane w tzw. indeksy. Należy do nich między innymi WIG20, czyli grupa dwudziestu podmiotów o najwyższej kapitalizacji; wśród nich znajduje się np. PKN Orlen, CD Projekt czy KGHM.
W 2023 roku warszawska GPW to jeden z największych rynków regulowanych w Europie Środkowo-Wschodniej.
Inwestycja w akcje GPW – czy jest to ryzykowne?
Tak, jak najbardziej wiąże się to ryzykiem, podobnie jak to miejsce w przypadku każdej innej formy alokowania kapitału, inwestowanie w akcje GPW wiąże się z ryzykiem spadku kursu np. wskutek recesji gospodarczej (jeśli chcesz zobaczyć aktualne oraz historyczne notowania giełdowe, możesz wykorzystać do tego celu aplikację online). Przekonasz się o tym, jeśli przeanalizujesz, jak kształtują się np. notowania WIG 20 na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat.
Przykładowo, w okresie od początku 2013 r. do połowy 2015 r. wartość indeksu WIG20 utrzymywała się na poziomie wynoszącym ok. 2000-2500 pkt, a następnie spadła do ok. 1700-1800 (lata 2015-2016). Następnie notowania WIG20 powróciły do dawnego poziomu, ale ponowny spadek – jeszcze bardziej znaczący – nastąpił wskutek pandemii koronawirusa. Obecnie, tzn. w marcu 2023 roku, wartość WIG20 oscyluje w przedziale wynoszącym ok. 1700-1800 pkt. Jeśli weźmiemy pod uwagę zmianę wartości pieniądza w czasie, okazuje się, że realne spadki są jeszcze większe.