Właśnie dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży? Z pewnością chciałabyś teraz oszacować termin porodu. Wcale jednak nie musisz czekać na pierwsze USG – zrobisz to samodzielnie. Dowiedz się, w jaki sposób.
Zasadniczo ciąża trwa 9 miesięcy, jednak okres oczekiwania na dziecko różni się od tzw. biologicznego okresu ciąży. Wszystko wynika ze sposobu liczenia tygodni, który uwzględnia moment nie od faktycznego zapłodnienia, ale od początku ostatniego cyklu.
Data porodu zgodnie z regułą Naegelego
Każdy wiarygodny kalkulator ciąży działa na podstawie tzw. reguły Naegelego. Zgodnie z jej brzmieniem, za pierwszy dzień ciąży uważa się pierwszy dzień ostatniej miesiączki i właśnie ten moment uwzględnia się przy wyliczaniu terminu porodu.
Termin porodu = pierwszy dzień ostatniej miesiączki – 3 miesiące + 1 rok + 7 dni
Powyższy wzór dotyczy jednak cykli regularnych trwających równo 28 dni. Termin porodu według tej reguły można jednak obliczyć dla cykli regularnych, ale trwających krócej lub dłużej.
- W przypadku cyklu krótszego należy przesunąć termin porodu w tył, tj. od terminu obliczonego odejmuje się tyle dni, o ile krótszy był pojedynczy cykl.
- W przypadku cyklu dłuższego trzeba przesunąć termin porodu w przód, tj. do terminu obliczonego dodaje się tyle dni, o ile dłuższy był pojedynczy cykl.
Przykład 1. Załóżmy, że ostatnia miesiączka wystąpiła 9 października. Cykle trwają równo 28 dni. Termin porodu przypada na 16 lipca.
Przykład 2. Załóżmy, że ostatnia miesiączka wystąpiła 9 października. Cykle trwają średnio 24 dni. Termin porodu przypada na 12 lipca następnego roku (4 dni różnicy w porównaniu do cyklu 28-dniowego).
Przykład 3. Załóżmy, że ostatnia miesiączka wystąpiła 9 października. Cykle trwają średnio 31 dni. Termin porodu przypada na 19 lipca następnego roku (3 dni różnicy w porównaniu do cyklu 28-dniowego).
Terminu porodu nie musisz liczyć „ręcznie”
Aby wyliczyć przewidywany termin porodu, możesz skorzystać po prostu z kalendarza, stosując regułę Naegelego. Czynność ta może jednak zajmować sporo czasu, dlatego warto ją sobie uprościć. Z pomocą przychodzi wiarygodny kalkulator ciąży, który bazuje na algorytmach wykorzystujących regułę Naegelego.
Jak działa takie narzędzie? Cała procedura sprowadza się do kilku kroków:
- w kalkulator ciąży wpisz pierwszy dzień ostatniej miesiączki,
- podaj średnią długość cyklu.
Tyle wystarczy, aby obliczyć termin porodu.
Czy warto znać termin porodu?
Terminu porodu nie określa się tylko po to, aby przygotować się na przyjście na świat dziecka. Mając taką wiedzę, można jednocześnie oszacować wiek ciążowy. Jest to niezwykle ważne, ponieważ pozwala monitorować prawidłowy rozwój płodu przy jednoczesnym minimalizowaniu zagrożenia przedwczesnym porodem czy zahamowania wewnątrzmacicznego wzrastania płodu.
Warto przy tym podkreślić, że termin porodu wyznaczony przez wiarygodny kalkulator ciąży ma charakter orientacyjny. Dokładnie w terminie rodzi się zaledwie 3-5% dzieci. Większość przychodzi na świat między 38. a 42. tygodniem ciąży.