Zaburzenia hormonalne – co trzeba o nich wiedzieć?

Hormony pełnią w naszym organizmie bardzo ważne funkcje. Wszelkiego rodzaju zaburzenia hormonalne mogą mieć ogromny wpływ na nasze zdrowie. Warto wiedzieć, czym mogą się objawiać i jak sobie z nimi radzić. Kwestia ta wbrew pozorom nie dotyczy jedynie kobiet. Także mężczyźni coraz częściej borykają się z problemami z gospodarką hormonalną.

Objawy zaburzeń

Zbędne kilogramy nigdy nie są mile widziane. Niekiedy jednak zdarzają się sytuacje, gdy staramy się zdrowo odżywiać i ćwiczyć, a mimo to przybieramy na wadze. Może to świadczyć o niedoczynności tarczycy. W praktyce oznacza to, że w naszym organizmie znajduje się zbyt mała ilość tyroksyny, a co za tym idzie, nasz metabolizm znacznie zwalnia i tłuszcze przestają być spalane w prawidłowy sposób. Tarczycę można zbadać prostym badaniem TSH. Możemy wykonać je ze skierowaniem, bądź prywatnie, za niewielką opłatą.

Zmienność nastrojów to kolejny objaw zaburzeń hormonalnych. Niekiedy zdarza się, że wahania nastrojów przypominają depresję. Oczywiście nie zawsze gorszy humor oznacza problemy z hormonami. Warto jednak przyglądać się sobie i reagować w razie potrzeby. Jeśli dojdziemy do wniosku, że z naszym zdrowiem dzieje się coś złego, powinniśmy udać się do endokrynologa i przebadać tarczycę.

Choć zaburzenia hormonalne mogą dotykać zarówno mężczyzn jak i kobiet, to właśnie panie borykają się z tym problemem częściej. Przejawia się on na przykład w zaburzeniach cyklu miesiączkowego. Symptomów może być mnóstwo, brak owulacji, nieregularne i bolesne miesiączki. Czasami jest to uzależnione od nieprawidłowej pracy tarczycy, innym razem w grę mogą wchodzić na przykład polipy na jajnikach.

Odpowiedni lekarz

W walce z zaburzeniami hormonalnymi pomoże nam endokrynolog. Warszawa, Lublin, Kraków i każde inne większe miasto powinno posiadać dość długie listy specjalistów zajmujących się zaburzeniami pracy tak zwanego układu dokrewnego. Jeśli zależy nam na tym, by wizyta u endokrynologa była bezpłatna, musimy posiadać skierowanie i oczywiście uzbroić się w cierpliwość. Kolejki do tego specjalisty mogą być naprawdę długie. Możemy także skorzystać z płatnej wizyty. W tym wypadku sprawdzi się przychodnia prywatna. Warszawa daje nam ogromny wybór tego typu placówek, między innymi Centrum medyczne CMP, gdzie znajdziemy fachową i szybką pomoc.

Poprzedni artykułKoszty leasingu w pigułce – znajdź leasing szyty na miarę
Następny artykułJak obliczyć datę porodu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj