Szyna relaksacyjna – kiedy warto ją stosować?

Stres czy niekończące się napięcie mogą doprowadzić do powstania niewłaściwych odruchów, w tym mimowolnego zaciskania zębów. Takie zjawisko często skutkuje uszkodzeniem szkliwa zębów i ich bólem. Na szczęście istnieje rozwiązanie pozwalające na wyeliminowanie tego problemu. Kiedy warto zastosować szynę relaksacyjną? Czy taki element rzeczywiście pomaga w walce z mimowolnym zaciskaniem zębów?

Jak działa szyna relaksacyjna?

Bruksizm, czyli mimowolne zaciskanie zębów, to poważny problem prowadzący do wielu komplikacji. Z tego powodu w wielu przypadkach konieczne jest postawienie na przeźroczystą nakładkę wykonaną z materiału neutralnego dla zdrowia. Szynę stosuje się w nocy, kiedy to nie ma kontroli nad zaciskaniem zębów. Jej głównym zadaniem jest rozluźnienie uścisku szczęki, dzięki czemu nie dochodzi do poważnych problemów związanych z zębami.

Obecnie jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów na poradzenie sobie z mimowolnym zaciskaniem zębów. Konieczne okazuje się jednak stosowanie tego elementu codziennie. Dopiero wówczas nakładka może być skuteczna. Zakup takiej szyny to koszt około 500 zł, dlatego warto zaoszczędzić tę kwotę i poprawić swoje zdrowie. Element tego typu jest bardzo łatwy w użytkowaniu, pozwala na bezproblemowe czyszczenie i przechowywanie. Decyzję o stosowaniu szyny relaksacyjnej powinien jednak podjąć specjalista, np. z Centrum Dentystyki EuroDent w Krakowie. Istnieją bowiem liczne przeciwwskazania do założenia nakładki. Z tego powodu przed zdecydowaniem się na takie rozwiązanie konieczna jest konsultacja ze stomatologiem, który oceni możliwość zastosowania szyny relaksacyjnej.

Kiedy należy stosować szynę relaksacyjną?

Szyna relaksacyjna sprawdzi się najlepiej w sytuacji, gdy odczuwasz skutki mimowolnego zaciskania zębów. Takich objawów jest naprawdę wiele i często nie dotyczą one samego uzębienia. Mowa tu o następujących symptomach:

  • problemy z ruchem stawu skroniowo-żuchwowego,
  • zgrzytanie zębami,
  • bezsenność,
  • bóle głowy.

Zastosowanie szyny relaksacyjnej jest wskazane także wtedy, gdy jeszcze nie wystąpił bruksizm, ale żyjesz w ciągłym stresie. Protetyka stomatologiczna pomaga nie tylko z już istniejącymi problemami, lecz także zapobiega pojawianiu się nowych. Stworzenie szyny wiąże się z koniecznością dopasowania jej do kształtu jamy ustnej danego pacjenta. Z tego powodu jest to zadanie dla specjalisty, który potrafi również przekazać informacje na temat jej stosowania oraz wykonać odpowiednią szynę na podstawie budowy szczęki pacjenta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here