Objawy jaskry. Tych symptomów nie lekceważ

objawy-jaskry-tych-symptomow-nie-lekcewaz

Nie bez powodu jaskra nazywana jest cichym złodziejem wzroku. Bardzo często bowiem choroba przebiega skrycie, niszcząc stopniowo nerwy wzrokowe. Na skutek jaskry zmniejsza się stopniowo zakres widzenia, niejednokrotnie prowadząc do całkowitej ślepoty. Na szczęście można ją dość wcześnie wykryć, a tym samym uratować wzrok. Sprawdź w artykule, po czym można rozpoznać jaskrę.

Jakie są najczęstsze objawy jaskry?

Jaskra to grupa chorób (ponad 20 typów), które prowadzą do zaniku nerwu wzrokowego. Spectrum objawów we wszystkich rodzajach choroby jest dość podobne. W Polsce najczęściej rozpoznawana jest jaskra pierwotna otwartego kąta, która przez długi czas nie daje specyficznych objawów. Pacjenci z tym typem jaskry nawet przez wiele lat mogą nie zdawać sobie sprawy z choroby.

Jednym z pierwszych z alarmujących sygnałów jaskry może być wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego. Do częstych objawów jaskry, zalicza się także przewlekłe zaczerwienienie gałek ocznych, łzawienie oczu oraz światłowstręt. Wśród charakterystycznych objawów jaskry znajduje się także widzenie aureoli wokół źródeł światła. Chory stopniowo zaczyna także mieć problemy z ostrością widzenia.

U chorych na jaskrę występuje tzw. widzenie tunelowe. Zwężanie pola widzenia następuje asymetrycznie tak, że z początku bardzo trudno je choremu zauważyć. Początkowo pacjent przestaje widzieć obrazy znajdujące się tylko na obrzeżach pola widzenia. Niekiedy w jaskrze występują także bóle w okolicy oka oraz migreny. W chorobie mogą pojawiać się również nudności oraz wymioty, które nie mają żadnej innej przyczyny.

Co zrobić, gdy pojawią się objawy jaskry?

Im jaskra zostanie rozpoznana wcześniej, tym większe szanse na uratowanie wzroku chorego. Schorzenie to jest niebezpieczne głównie dlatego, że nawet do późnych stadiów może nie dawać żadnych charakterystycznych objawów. Dlatego też zaleca się, żeby badania w kierunku jaskry były wykonywane nawet, jeśli u pacjentów nie występują żadne z typowych objawów.

Jeśli jednak pacjent zaobserwował już u siebie niepokojące objawy, powinien bezwzględnie skontrolować wzrok u specjalisty jaskrowego, np. w Centrum Okulistycznym Jaskra. Rozpoznania choroby dokonuje się w oparciu o specjalistyczną diagnostykę jaskrową.

Leczenie jaskry w głównej mierze polega na utrzymaniu funkcji widzenia i zahamowaniu postępowaniu choroby. Odpowiednio dobrane metody leczenia pozwalają osiągnąć takie ciśnienie wewnątrzgałkowe, przy którym choroba nie będzie postępować. Pozwalają także powstrzymać dalsze uszkodzenia nerwu wzorkowego.

Poprzedni artykułJak wzmacniać odporność u dzieci?
Następny artykułDobra ochrona jaką zapewnia firma ochroniarska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj