Walczysz z trądzikiem? Czego unikać, by nie pogorszyć problemu?

Skóra trądzikowa jest niezwykle delikatna. Wymaga zaangażowania nie tylko podczas codziennej higieny i pielęgnacji, ale również przy układaniu codziennego jadłospisu. Każdy, nawet najmniejszy błąd, może skutkować zaostrzeniem się objawów. Osoby zmagające się z dolegliwością trądziku mają często problemy z akceptacją własnego ciała.

Powstałe defekty wpływają na poczucie własnej wartości, a droga ku zdrowej i pięknej cerze jest dosyć trudna, przez co łatwo o utratę motywacji. Wielu ekspertów z dziedziny dermatologii, kosmetologii, czy nawet dietetyki opracowało skuteczne sposoby na leczenie trądziku. Wprowadzone w codzienne nawyki, skracają i uefektywniają zmagania z niechcianymi mankamentami. Jakie błędy możesz popełnić podczas codziennej pielęgnacji? Jak ich uniknąć?

Oczyszczanie

Pierwszym błędem związanym z higieną skóry trądzikowej jest złe oczyszczanie, bądź nawet jego brak. Zanieczyszczona skóra pozwala na namnożenie się bakterii, które mają otwartą drogę do tworzenia się stanów zapalnych. Ponadto częstym błędem jest używanie złych preparatów, które zamiast pomagać, szkodzą. Dlatego ważne jest, by dobierać odpowiednie kosmetyki przeznaczone do cery trądzikowej i problematycznej. Prawidłowa higiena i pielęgnacja skóry trądzikowej nie kończy się tylko na odpowiednim oczyszczeniu. To kilkuetapowy proces, który jest często pomijany. Dogłębnie oczyszczona cera pozwala na pozbycie się nie tyle zarazków i bakterii, ale odblokowanie zatkanych porów. By osiągnąć ten efekt należy pamiętać, żeby po myciu dodatkowo zastosować płyn micelarny.

Tonizacja

Kolejnym etapem, o którym często zapomina się w codziennej pielęgnacji, jest tonizacja. Użycie toniku przeznaczonego do cery trądzikowej ma na celu przywrócenie odpowiedniego pH skóry. Ten zabieg zapobiegnie produkcji sebum. Jest również wstępnym zabiegiem poprzedzającym nawilżanie.

Złuszczanie

Osoby zmagające się z problematyczną nie powinny zapominać o peelingu. To bardzo ważny zabieg, który wspomaga funkcjonowanie skóry i poprawa jej kondycję. Stosowanie peelingów w naraża nas na błędy już przy ich wyborze, ponieważ cera trądzikowa nie akceptuje złuszczania mechanicznego. Dlatego powstało wiele dedykowanych peelingów enzymatycznych, które złuszczają naskórek delikatnie i nie powodują podrażnień.

Nawilżenie

Jednym z najczęstszych błędów pielęgnacyjnych jest brak nawilżenia. Trądzik najczęściej wiąże się z tłustą cerą, a wbrew pozorom – tego typu skóry nie należy przesuszać. Okazuje się, że przesuszona skóra produkuje jeszcze więcej sebum, które w nadmiarze przyczynia się do zatykania porów i powstawania stanów zapalnych. Dlatego wielu dermatologów zaleca, by dbać o nawilżenie skóry. Nie tylko od zewnątrz, ale również od wewnątrz, przez picie dużej ilości wody.

Podstawowe produkty spożywcze nasilające powstawanie trądziku

Nie bez powodu mówi się, że jesteś tym, co jesz. Na podstawie wieloletnich badań wielu ekspertów w dziedzinie dietetyki powstała lista produktów spożywczych, które mają bezpośredni wpływ na wygląd naszej cery. Na pewno nikogo nie zdziwi, że dania typu fast food, lub takie, które zawierają sporą ilość konserwantów, potrafią zniweczyć skutki leczenia trądziku. Ponadto do pogorszenia stanu skóry przyczynia się nadmierna ilość czekolady i innych słodyczy, duża ilość nabiału, przetworzonego mięsa i ostrych przypraw.

Leczenie trądziku (źródło: http://klinikakrajewski.pl/oferta/dermatologia/leczenie-tradziku/) wymaga stosowania zdrowej diety, ale pozbawionej ostrych przypraw. Konieczne jest również zachowanie systematycznej pielęgnacji, przeprowadzanej w kilku etapach. Zachowanie tych zasad przyspieszy efekty terapeutyczne i pozwoli cieszyć się zdrową i gładką cerą.

Poprzedni artykułJaki glikol może być stosowany w e-papierosach?
Następny artykułJak dobrać rozmiar pierścionka zaręczynowego?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj