Jaki glikol może być stosowany w e-papierosach?

Glikol propylenowy stosowany w elektronicznych papierosach

Typowy skład płynu do e-papierosów to glikol propylenowy, gliceryna, woda i dodatki smakowe, dzięki którym elektroniczne papierosy zyskały na popularności. Nazwa pierwszego składnika brzmi dość groźnie, co więcej, ta sama substancja stosowana jest w płynie chłodniczym i hamulcowym oraz otrzymywana jest, jako uboczny produkt w przerobie ropy naftowej. W tym artykule dowiesz się, czym dokładnie jest glikol i dlaczego jest stosowany w e-papierosach.

Czym jest glikol?

Glikol propylenowy (GP) to organiczny związek chemiczny z grupy alkoholi dwuhydroksylowych i jeden z głównych składników płynu do e-papierosów (od 30 do aż 99,6 procent). Jest to lepka, bezbarwna i bezwonna ciecz o lekko słodkim smaku. Znaleźć ją możemy w kremach, lekarstwach, żywności, gdzie glikol propylenowy używany jest, jako konserwant, emulgator czy składnik barwników i aromatów, np. do ciast. Jest on oznaczany symbolem E1520. Dzięki glikolowi, kremy łatwej się rozprowadzają, a związki farmakologiczne rozcieńczają. Co ciekawe, używa się go także w wytwornicach dymu podczas koncertów i imprez. To również ta sama substancja, która stosowana jest w płynie chłodniczym i hamulcowym. Otrzymywana jest, jako uboczny produkt w przerobie ropy naftowej. Glikol nie jest jednak całkowicie obojętny dla ludzkiego zdrowia, gdyż w bardzo dużych ilościach może uszkodzić strukturę błon komórkowych i powodować kaszel oraz nieżyt układu oddechowego.

Glikol propylenowy to substancja tworząca charakterystyczną mgiełkę, która wydobywa się z e-papierosa. Może nią być również gliceryna roślinna (VG). W przeciwieństwie do dymu z tradycyjnych papierosów e-pety nie powodują negatywnych skutków związanych z biernym paleniem, co jest niewątpliwie dobrą wiadomością dla osób niepalących, które przebywają często w gronie palaczy.

Jaki glikol stosowany jest w e-papierosach?

Typowy skład płynu do e-papierosów, to przede wszystkim glikol propylenowy, gliceryna, woda i aromaty smakowe. Glikol nie jest, aż tak szkodliwy, jak jego silnie toksyczny glikol etylenowy. To właśnie w glikolu propylenowym rozpuszczana jest nikotyna (proces vapowania) i to on sprawia, że płyn zamienia się w mgiełkę, przypominającą dym papierosowy. Glikol ten uznany został za ogólnie bezpieczny przez Amerykańską Komisję ds. Żywności (FDA). Wiele osób może się jednak zastanawiać, dlaczego głównym składnikiem liquidu w e-papierosach jest właśnie glikol propylenowy lub gliceryna, a nie czysta woda. Otóż powodów jest kilka. Pierwszym z nim jest lepkość (gęstość) e-liquidu, która byłaby zbyt mała, przez co mógłby on szybko spływać z wkładu na siateczkę atomizera. Drugim powodem jest fakt, że wiele składników płynu lepiej rozpuszcza się w alkoholach, niż w wodzie. Co więcej, przez temperaturę wrzenia wody, otrzymywana chmurka mogłaby być zbyt gorąca i rzadka. Jak zauważa specjalista z internetowego sklepu z liquidami Ivape:

E-papierosy na pewno nie są obojętne dla organizmu człowieka, jednak z pewnością dawka, jaką pochłania palacz takiego e-peta, jest wielokrotnie mniejsza, niż dawka tych samych związków wydobywająca się z tradycyjnego papierosa.

Zdarza się także, że składnikiem liquidów, czyli płynów stosowanych w e-papierosach jest glikol dwupropylenowy (DPG) oraz glikol polietylenowy-400 (PEG-400). Oba z nich mają niską toksyczność, zarówno przy przyjmowaniu doustnym, jak i przez skórę czy wdychanie. Nie podrażniają one także skóry i oczu.

Poprzedni artykułJak działają kalkulatory kredytowe i dlaczego warto z nich korzystać?
Następny artykułWalczysz z trądzikiem? Czego unikać, by nie pogorszyć problemu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj