Kobiety lubią nosić buty na obcasie. Szczególnie wtedy jeśli te nie są zbyt wysokie oraz są bardzo wygodne. Założenie takich butów wysmukla sylwetkę i zmienia postawę. Nic więc dziwnego, że kobiety wyglądają w takich butach nie tylko bardziej atrakcyjnie, ale i bardziej profesjonalnie. W wielu miejscach, gdzie wymagany jest kontakt z klientem panuje sztywny dress code konieczne jest dopasowanie wysokości obcasa do norm. To, jak zmierzyć wysokość obcasa staje się kłopotliwym problemem gdy jest się na zakupach i nie ma się żadnej miarki. Jak poradzić sobie z takim problemem?
Klasyczne mierzenie przy pomocy linijki lub miarki – jak je przeprowadzić?
Najczęściej wykorzystywaną metodą do mierzenia wysokości obcasów jest użycie linijki lub miarki krawieckiej. But stawia się na prostym podłożu i szacuje się wysokość od poziomu aż do momentu, w którym obcas łączy się z podeszwą i przechodzi w cholewkę buta. Jeśli chce się być super dokładnym w pomiarach, powinno się jeszcze odjąć grubość fleka chroniącego obcas przed zniszczeniem. Dzięki temu ma się odpowiedni pomiar wysokości buta. Takie wymiary przydają się zatem w przypadku dobierania obuwia do pracy, ale również w czasie zakupów Internetowych. Porównując posiadane już szpilki z innymi, które chce się kupić można zweryfikować czy będzie się je komfortowo nosić. Zbyt wysokie buty mogą być niezbyt wygodne – właściwie każda kobieta ma swoją ulubioną wysokość butów.
Przy braku miarki w sklepie – co zrobić?
Co jednak, gdy chcemy poznać wysokość butów w sklepie stacjonarnym, gdzie nie ma miarki, a my nie nosimy linijki w torebce? Jak zmierzyć wysokość obcasa w takiej sytuacji? Pomocna może być zawartość portfela. Karty bankomatowe czy lojalnościowe mają standardową długość. Wynosi ona 85,8 milimetra. Te blisko 8,6 centymetra można porównać z wysokością obuwia, które chce się zakupić. Jeśli but ma być dużo niższy, wysokość karty to 5,398 centymetra. Przy zastosowaniu takiej niezbyt dokładnej miary można oszacować z pewną tolerancją, jaka jest wysokość obcasa kupowanych butów.
Inną metodą jest metoda porównawcza. Sprawdzi się ona jedynie w sytuacji gdy na nogach ma się szpiki o znanej wysokości. Stawiając własne buty obok tych, które chce się kupić można oszacować, czy są niższe czy wyższe. W takiej sytuacji również nie osiągnie się idealnego co do milimetra wyniku, jednak można już szacować czy wysokość butów będzie komfortowa w czasie noszenia.
Czy tylko wysokość obcasa wpływa na komfort noszenia butów?
To, jaką wysokość mają buty to nie jedyny czynnik wpływający na komfort ich noszenia. Z tego powodu problem jak zmierzyć wysokość obcasa schodzi na dalszy plan. Na przyjemność z chodzenia w konkretnej parze butów wpływa ich fason, materiał z którego są one wykonane, a nawet osobiste predyspozycje czy problemy z krążeniem. Jeśli zaś chodzi o dokładne wymiary butów, warto również mierzyć odległość pomiędzy obcasem a podeszwą z przodu. Zdarza się, że szpilki o tej samej wysokości nosi się zupełnie inaczej, ponieważ różnią się tym parametrem.