Każdy potrzebuje w swoim tygodniowym harmonogramie jakiejś rekreacji, mądrej dawki ruchu, która pozwoli zadbać o dobrą formę ciała i dobre ogólne samopoczucie. Ale jednocześnie każdy ma inne oczekiwania i potrzeby – także wtedy, gdy chodzi o rodzaj sportowego treningu, metody dbania o własne ciało. Niektórzy, żeby zmotywować się do regularnej pracy nad kondycją i sprawnością, potrzebują cyklicznych wizyt na siłowni albo w innym miejscu prowadzącym jakieś rekreacyjne sesje.
A są i tacy, którym wystarczy chwila czasu w domowym zaciszu – i taki zestaw ćwiczeń, które można wykonać spokojnie, we własnym tempie i we własnym towarzystwie. Podczas takich samotnych sesji treningowych bardzo przydają się akcesoria, dzięki którym zajęcia są wydajniejsze, skuteczniejsze i bardziej urozmaicone.
Ekspander gumowy powraca
Po jakie sportowe przyrządy najczęściej sięgają ci, którzy postanawiają ćwiczyć we własnym zakresie? Najpopularniejsze są prawdopodobnie hantle, czyli ciężarki, które łatwo chwycić w dłoń albo oprzeć na stopie – i z takim obciążeniem podnieść jakość prostych ćwiczeń. Ale ten sam efekt mogą dać treningi, w których będzie brał udział ekspander, czyli specjalna konstrukcja, której mechanizm polega na rozciąganiu gumowych sznurów, łączących dwa uchwyty. Taki przyrząd bił rekordy popularności przed 30 laty, ale teraz powraca w wielkim stylu – i w nieco innym wcieleniu. Bo o ile na przełomie lat 80 i 90 dominowały ekspandery sprężynowe, to teraz są produkowane takie, w których rozciąganiu służą gumowe sznurki. I właśnie to rozciąganie, tworzywa, które stawia mniejszy lub większy opór (w zależności od długości sznurka) jest sensem treningów z ekspanderem. To motywuje mięśnie do wykonania konkretnego wysiłku, a ten pozwala pracować nad siłą i kształtem mięśni.
Ekspander gumowy (sprawdź tutaj: https://www.asport.pl/k/571/gumy-ekspandery/) można polecić naprawdę wielu osobom – i tym, które dopiero zaczynają samodzielne treningi i potrzebują przyrządu, który nie narzuci im od razu zbyt dużych obciążeń czy zbyt szybkiego tempa ćwiczeń, a z drugiej strony także tym zaawansowanym osobom, które chcą wprowadzić do swojej treningowej rutyny nieco urozmaicenia. Metod pracy z ekspanderem jest wiele, bo uchwyty można nie tylko ująć dłońmi – świetne efekty daje także zaczepienie jednego uchwytu o koniec stopy i ciągnięcie drugiego uchwytu ręką. Na różnych wariantach prostego ćwiczenia skorzystają nie tylko mięśnie rąk czy nóg, ale też te ulokowane na tułowiu: mięśnie pleców, brzucha czy klatki piersiowej. Ten sprzęt może przydawać się także podczas rehabilitacji albo zajęć z fizjoterapii.