Jak wybrać dobry projektor?

Kupno projektora multimedialnego to prosty sposób na stworzenie kina domowego z prawdziwego zdarzenia. Rzutniki to dość skomplikowane i rozbudowane pod względem możliwości urządzenia i przy ich zakupie trzeba zwrócić uwagę na wiele czynników. Jak więc wybrać dobry projektor i które jego parametry są najważniejsze?

Parametry projektorów i ich znaczenie

Podstawowym parametrem każdego projektora jest rozdzielczość. W przypadku tak rzutników zakres sięga od QVGA (320×240 pikseli) do Full HD (1920×1080 pikseli). Oczywiście – im wyższa rozdzielczość, tym lepsza będzie jakość obrazu.

Kolejny ważny parametr to zastosowana technologia wyświetlania. Najpopularniejsze są rozwiązania DLP i 3LCD. Pierwsza, czyli Digital Light Processing oznacza, że w projektorze za wyświetlanie obrazu odpowiada mikroprocesor i układ optyczny z wielką ilością miniluster. Takie rozwiązanie oferuje dość dobre odwzorowanie kolorów i całkiem niezłą czerń. 3LCD to technologia lepsza, która oznacza mniejsze zużycie energii, ograniczone migotanie i brak efektu tęczy. Projektory, które są w nią wyposażono, zwykle kosztują jednak więcej.

Kolejną niezwykle ważną kwestią jest jasność. Wyraża się ją w lumenach i odpowiada ona za to jak jasny i wyraźny będzie obraz. Ma to znaczenie gdy z projektora korzysta się za dnia. Zazwyczaj ten parametr wynosi około 2000 do 3000 lumenów. Lepsze urządzenia oferują nawet cztery czy pięć tysięcy lm. Sprzęt z najwyższej półki to z kolei wartości rzędu nawet kilkunastu tysięcy lumenów.

Zestaw podstawowych parametrów zamyka przekątna obrazu. Ta sięga nawet 100 lub 200 cali. Trzeba pamiętać, że wysoka wartość musi iść w parze z rozdzielczością. W innym wypadku obraz po rozciągnięciu na przekątną rzędu 100 cali będzie zupełnie nieczytelny.

Na co zwracać uwagę przy zakupie rzutnika?

Powyższe parametry mogą mieć zróżnicowane znaczenie pod kątem użyteczności. Np. osoby, które chcą korzystać z rzutnika głównie w nocy, mogą wybrać tańszy model z gorszą wartością jasności. Z kolei jeśli miejsce, na którym będzie wyświetlany obraz, nie jest zbyt duże, można wybrać sprzęt z mniejszą przekątną obrazu.

Trudną kwestią jest sama rozdzielczość. Chcąc wybrać urządzenie w dobrej cenie, warto szukać takich, które oferują ją na dość średnim poziomie np. rzędu 800×600 pikseli. Warto też spojrzeć na zastosowane źródło wyświetlania. Projektor laserowy wytrzyma dłużej, bo nawet do 30 tysięcy godzin pracy. Lampy wysokociśnieniowe mogą z kolei wymagać wymiany nawet po 8 tysiącach godzin. To generuje dodatkowe koszty utrzymania rzutnika.

Niektóre parametry nie są natomiast bardzo istotne dla potencjalnych użytkowników. Przykładem są głośniki. Chociaż projektory multimedialne posiadają często podstawowe nagłośnienie (przydatne np. na w plenerze) to ten parametr nie jest istotny pod kątem wyboru dla osób, które chcą używać rzutników w domach. Licząc na dobrą jakość dźwięku, w większości wypadków trzeba postawić na niezależny system.

Zenwire — sprawdzone projektory multimedialne

Szukając projektora multimedialnego w dobrej cenie warto sprawdzić ofertę marki Zenwire. Ten producent oferuje sprzęt o świetnym stosunku ceny do jakości. W jego asortymencie znajdują się między innymi projektory wyposażone w system Android 9.0, dzięki czemu urządzenie z powodzeniem zastępuje telewizor ze Smart TV. Warto uwzględnić jego modele!

Poprzedni artykułJak rozpoznać przeziębienie u psa
Następny artykułJak zaplanować wakacje w Polsce? Praktyczny poradnik dla turystów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj