Dowiedz się, czym są wały napędowe oraz jaka jest ich zasada działania!

Jeśli nie wiesz, czym są wały napędowe w Twoim samochodzie i jaka jest ich zasada działania, przeczytaj ten artykuł. W prosty i zrozumiały sposób opiszemy budowę wałów napędowych oraz nakreślimy ich zasadę działania. Wał napędowy jest jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych samochodu. Do jego uszkodzeń dochodzi najczęściej w wyniku długotrwałej eksploatacji auta. Warto wiedzieć, że wał napędowy występuje nie tylko w samochodach osobowych, ale również w innych pojazdach, maszynach i urządzeniach.

Wały napędowe – za co odpowiadają w samochodzie?

Najprościej ujmując, wał napędowy jest elementem układu napędowego pojazdu napędzanego na tylną oś lub wszystkie cztery koła. Jego zadaniem jest przeniesienie momentu obrotowego z miejsca jego wygenerowania (silnik) do miejsca docelowego, czyli kół samochodowych. W zależności od konstrukcji układu napędowego stosuje się jeden lub kilka wałów napędowych.

Budowa wałów napędowych

Na wał napędowy składają się takie elementy jak np.:

  • Złącze kołnierzowe – to pierwszy element konstrukcyjny wału. Odpowiedzialny jest za bezpośrednie przyjmowanie mocy przekazywanej z jednostki napędowej. Złącze z jednej strony przymocowane jest do skrzyni biegów, a z drugiej do mostu
  • Przegub krzyżakowy (w przypadku wałów Kardana) – ma kształt krzyża, który łączy elementy, tkwiąc w ich widełkach. Inaczej zwany jest przegubem Kardana. Więcej o wałach Kardana przeczytasz na: https://takiewaly.pl/waly-kardana/
  • Złącze rurowe – mocuje korpus wału w przegubie
  • Korpus wału – jest właściwym elementem konstrukcji. Ma bezpośredni styk z połączeniami przesuwnymi.
  • Połączenia przesuwne – zabezpieczają przed względnym obrotem, który może być wywołany przez moment skręcający

Bardzo dużą wiedzą oraz umiejętnościami może się pochwalić firma Takiewały.pl, która dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu uratowała już niejedno auto. Jeśli czujesz niedosyt informacji na temat budowy wałów, możesz u nich znaleźć więcej informacji pod tym linkiem: https://takiewaly.pl/budowa-walow-napedowych/.

Poznaj objawy uszkodzenia wału napędowego

W zależności od tego, który element układu napędowego jest zepsuty, może o sobie dawać znać w inny sposób. Objawami uszkodzonego wału napędowego mogą być wibracje, drżenie, buczenie, dudnienie, stukanie przy ruszaniu lub inne nietypowe dźwięki dochodzące z okolic wału napędowego.

Uszkodzona bądź zużyta podpora wału powoduje zazwyczaj wibracje wału lub piszczenie pochodzące z łożyska. Awaria uszkodzonego krzyżaka wału lub przegubu wału napędowego objawia się wibracjami, stukami przy ruszaniu lub zmianie prędkości. Niekiedy uszkodzony krzyżak wału może pęknąć, a nawet zniszczyć ucho, w którym jest osadzony (co spowoduje utratę napędu).

Dobra wiadomość jest taka, że prawie każdy uszkodzony wał da się naprawić. Najważniejsze, aby oddać swoje auto w ręce profesjonalistów, którzy poradzą sobie z każdą awarią tego mechanizmu. Fachowcy z firmy Takiewały.pl na własną rękę produkują elementy o wysokiej trwałości i odporności na wszelkie możliwe uszkodzenia. Wykonane części, które potem używają w swojej pracy, pochodzą z ich odrębnej linii produkcyjnej. Oferują oni zakres usług, które obejmują kompleksową regenerację podzespołów, a także sprzedaż podpór, krzyżaków, flansz oraz całych wałów napędowych do każdego modelu samochodu. Jeśli awaria auta nastąpi w czasie drogi, nie musisz się również martwić, ponieważ firma Takiewały.pl jest w stanie wykonać także usługę mobilną. Ich ofertę wraz z cennikiem, znajdziesz na: https://takiewaly.pl/cennik-regeneracji-i-naprawy-walow-napedowych/.

źródło zdjęcia: freepik.com

Poprzedni artykułTeczka skórzana idealna na laptopa? Jak najbardziej!
Następny artykułMeble do salonu w stylu klasycznym

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj