Problemy z koncentracją – co może je powodować?

Masz problem z koncentracją? Mamy rozwiązanie! Dobrze dobrana playlista na Spotify, odpowiedni rodzaj sportu i elektrolity. Na wzmocnienie pamięci nie jest jeszcze za późno! Sprawdź, co może powodować problemy z koncentracją.

1. Pijesz za dużo kawy

Jeśli kawa pomaga Ci w pracy czy w nauce, nie musisz z niej całkowicie rezygnować. Pamiętaj jednak, aby pić ją z umiarem. Pięć filiżanek dziennie może powodować obniżenie poziomu magnezu. To bardzo ważny minerał, który wpływa na prawidłową pracę mózgu, a także pomaga zmniejszyć uczucie zmęczenia. Aby uzupełnić jego poziom, pij elektrolity musujące z jego dodatkiem.

2. Pijesz za mało wody

Aby Twój organizm był prawidłowo nawodniony, musisz pić około dwóch litrów płynów dziennie (kawa i alkohol się nie liczą). Gdy uczysz się do egzaminu lub pracujesz nad ważnym projektem, ta ilość powinna się zwiększyć do 2,5-3 litrów wody w ciągu dnia. Pij małymi łykami, najlepiej jedną szklankę co godzinę. Gdy pijesz mniej i rzadziej, może dojść do obniżenia poziomu wapnia czy potasu we krwi, które odpowiadają za prawidłową pracę układu nerwowego. Ich poziom pomoże uzupełnić woda kokosowa, napoje izotoniczne lub elektrolity musujące. Masz wątpliwości, czy elektrolity można pić codziennie? Tak, bo dzięki nim zwiększasz poziom ważnych pierwiastków w organizmie. Elektrolity musujące lub izotoniki pomogą wesprzeć prawidłowe nawodnienie organizmu.

3. Nie jesz ryb

Teoria mówiąca o tym, że ryby powinno się jeść minimum trzy razy w tygodniu, nie wzięła się z sufitu. Są ważnym składnikiem diety, ponieważ zawierają istotne dla mózgu kwasy omega-3: EPA i DHA. Kwasy tłuszczowe poprawiają komunikację między komórkami nerwowymi i wspomagają pamięć oraz koncentrację. Znajdują się one głównie w tłustych rybach, takich jak łosoś, tuńczyk i makrela.

4. Masz zbyt wysoki poziom hormonów stresu

Hormony stresu mogą sprzyjać gorszej pracy mózgu i utrudniać zapamiętywanie informacji oraz koncentrację. Jak trzymać je na wodzy? Pomogą Ci w tym joga i medytacja. Relaksacyjne ćwiczenia skutecznie obniżą poziom kortyzolu, który jest najsilniejszym hormonem stresu. W trakcie ważnego projektu czy nauki unikaj zbyt intensywnego wysiłku, na przykład szybkiego biegania czy crossfitu. Energiczne ćwiczenia mogą znacznie podwyższyć poziom hormonów stresu. Po ćwiczeniach na macie wypij elektrolity na wzmocnienie organizmu, które pomogą uzupełnić magnez, potas i wapń.

5. Źle dobierasz muzykę

W trakcie nauki lub pracy zakładasz na uszy słuchawki, żeby odciąć się od rozpraszających Cię bodźców? Jeśli źle dobierzesz muzykę, możesz mieć problem z koncentracją. Tak naprawdę tylko jeden rodzaj muzyki pomaga w skupieniu się na zadaniu umysłowym – spokojna muzyka symfoniczna, najlepiej klasyczna. Zbyt rytmiczna muzyka, jak np. pop czy rock, będzie Cię jeszcze bardziej rozpraszać.

Bibliografia:

  1. https://www.healthline.com/nutrition/omega-3-fish-oil-for-brain-health#section7
  2. https://www.healthline.com/nutrition/ways-to-lower-cortisol#section13

 

Poprzedni artykułLicówki – czy warto je założyć?
Następny artykułJak modnie urządzić sypialnie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj