Na co warto zwrócić uwagę, wybierając skarpety narciarskie?

Wybierając stok, koniecznie zwróć uwagę nie tylko na narty i buty, ale również na skarpety. Warto je kupić jeszcze przed wyborem butów. Pamiętaj, by przymierzyć obuwie, mając na sobie skarpety narciarskie. Najnowsze modele są nie tylko ładne, ale też funkcjonalne i wygodne. Zapewniają lepsze dopasowanie, oddychalność i ochronę przed wilgocią. Dzięki temu na stoku będziesz się czuć niezwykle komfortowo.

Jaki materiał wybrać?

Większość skarpet narciarskich i snowboardowych jest wykonana z wełny merynosowej lub mieszanki syntetycznej albo kombinacji obu. Zawierają również niewielki procent elastanu lub lycry. Dzięki temu są bardziej elastyczne i dopasowane. Pod względem trwałości i funkcjonalności wełna i syntetyk niewiele się różnią. Dlatego to Ty podejmiesz ostateczną decyzję.

Wełna merynosowa zachowuje ciepło nawet wtedy, gdy jest mokra. Wykazuje naturalną odporność na zapachy. Łatwiej oddycha. Dobrze odprowadza wilgoć. To kluczowy czynnik w utrzymaniu suchych, czystych i zdrowych stóp.

Z kolei mieszanki syntetyczne, takie jak nylon-poliester cieszą się ostatnio dużą popularnością. Stanowią doskonałą alternatywę dla osób uczulonych na wełnę lub mających wrażliwą skórę. Syntetyk zazwyczaj zawiera włókna, które zatrzymują ciepło i odprowadzają wilgoć. Ma wiele cech charakterystycznych dla wełny merynosowej. Najczęściej materiały syntetyczne mają powłokę przeciwdrobnoustrojową. Kontroluje zapach i chroni przed infekcjami. Niektórzy narciarze wybierają syntetyczne skarpety narciarskie, chociaż wełna merynosowa mniej drapie niż tradycyjna.

Jakiego materiału nie należy wybierać?

Przede wszystkim unikaj bawełny. Bez względu na to, jaka temperatura panuje na dworze, Twoje stopy na pewno się spocą podczas jazdy konnej, na nartach lub snowboardzie. Bawełna w przeciwieństwie do wełny merynosowej i syntetyków nie odprowadza dobrze wilgoci. Dlatego możesz mieć spory problem z mokrymi, zimnymi stopami. Zwiększa też ryzyko powstawania pęcherzy.

Grubość i amortyzacja skarpet narciarskich

Co ciekawe, grubsza skarpeta wcale nie oznacza, że jest cieplejsza. Pamiętaj, że stopy potrzebują dobrego przepływu krwi, aby utrzymać ciepło. Zbyt grube skarpety narciarskie mogą prowadzić do problemów z krążeniem. Zwłaszcza wtedy, gdy wybrałeś ciasne buty. Tymczasem w tej branży również wprowadzono nowoczesne technologie.

Poprawił się stosunek grubości do ciepła. Dzięki narciarze i snowboardziści mogą wybrać cieńsze skarpetki.

Na co warto zwrócić szczególną uwagę?

Profesjonalni sportowcy często szukają skarpet narciarskich bez amortyzacji lub z niewielką amortyzacją. Nowoczesne buty oferują ciaśniejsze dopasowanie. Cieńsze skarpetki są również dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą poczuć teren pod stopami. Dużą popularnością cieszą się też modele kompresyjne. Poprawiają skuteczność. Są czasami używane przez zawodowców.

Typowe, lekko amortyzowane skarpety narciarskie mają wyściółkę na goleniu. Dzięki temu chronią nogi przed uderzeniem oraz ocieraniem się o przód buta. Na stopach zazwyczaj nie ma amortyzacji lub jest ona niewielka. Warto jednak podkreślić, że tkanina jest często wzmocniona na palcach i pięcie. Poszukaj skarpet z płaskimi lub zintegrowanymi szwami. Wtedy zmniejszysz ryzyko pęcherzy lub podrażnień.

Skarpety oferujące średnią amortyzację mają dodatkową wyściółkę. Zwiększa ciepło i pochłania uderzenia. Niektóre modele zapewniają mocną amortyzację. Sprawdzą się doskonale w różnych warunkach. Jeśli nie wiesz, które skarpetki wybrać, poproś o pomoc specjalistę. Doradzi Ci, który model sprawdzi się najlepiej.

Poprzedni artykuł3 najlepsze damskie perfumy od Armaniego
Następny artykułDyrektywa PSD2 a bankowość elektroniczna – najważniejsze zmiany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj