Jaka pompa głębinowa najlepiej sprawdzi się dla domu jednorodzinnego?

W dawnych czasach codziennością właścicieli domów była konieczność uciążliwego korzystania ze studni. Sytuacja na szczęście się zmieniła, a wraz z rozwojem nowych technologii wiadro i korba stały się przeżytkiem. Dziś mamy możliwość korzystania z sieci wodociągowej albo też musimy samodzielnie zaopatrzyć dom w wodę. Nie jest to jednak trudne zadanie, bowiem z pomocą przychodzą nowoczesne pompy głębinowe. Wystarczy jedynie odpowiednio je dobrać, by móc korzystać z wody pod odpowiednim ciśnieniem we wszystkich punktach poboru wody. Podpowiadamy, jaka pompa głębinowa sprawdzi się najlepiej dla domu jednorodzinnego.

Pompa głębinowa służy do wydobywania czystej wody z dużych głębokości. O to, czym się charakteryzuje, zapytaliśmy przedstawiciela firmy Dambat.

Pompę głębinową stosuje się do studni, których głębokość przekracza 8 metrów, a także do zbiorników wodnych. Jako że wytwarza ona duże ciśnienie, zapewnia odpowiedni strumień we wszystkich puntach poboru wody. Najczęściej charakteryzuje się kompaktową budową – ma postać podłużnego walca, w którym znajduje się silnik i układ hydrauliczny. Aby jednak dobrze spełniała swoje funkcje, musi być dobrana indywidualnie do potrzeb konkretnego gospodarstwa domowego.

Na co powinieneś zwrócić uwagę przed wyborem pompy?

Choć wielu Czytelników będzie oczekiwało konkretnej porady dotyczącej najlepszej pompy dla domu rodzinnego, nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi, wszystko zależy bowiem od konkretnych czynników, takich jak: wysokość podnoszenia, warunki gruntowo-wodne, zapotrzebowanie na wodę, a także rodzaj studni wraz ze średnicą i głębokością odwiertu oraz odległością od budynku. Dopiero ich analiza pozwoli na wybór optymalnego urządzenia.

Zanim kupisz pompę określ:

  • zapotrzebowanie na wodę, na które składa się liczba mieszkańców oraz przeciętne zużycie. Powinieneś wziąć również pod uwagę liczbę oraz rodzaj punktów poboru wody, a także wymagane ciśnienie. Dopiero wtedy będziesz mógł dobrać pompę głębinową o określonej wydajności,
  • wysokość podnoszenia czyli różnicę pomiędzy najwyżej położonym odbiornikiem cieczy a lustrem wody. Aby to zrobić, powinieneś zmierzyć odległość od lustra wody do przyłącza wody w budynku, a następnie od przyłącza do najwyższego punktu odbiorczego. Obie wartości dodaj do siebie, doliczając do nich 20% geometrycznej wysokości podnoszenia oraz 20 metrów dodatkowo, dzięki którym zostanie zachowana prawidłowa wartość wymaganego ciśnienia w kranie. Dzięki temu zyskasz pewność, że pompa zostanie dobrana do konkretnego zapotrzebowania. Parametr ten pozwoli zatem określić ciśnienie, jakie ma wygenerować pompa z uwzględnieniem ok. 20% strat liniowych i miejscowych.
  • rodzaj studni, jest to bowiem czynnik, który ma również duże znaczenia przy doborze pompy. Do efektywnego działania potrzebuje ona odpowiedniej przestrzeni, istotne jest więc, aby średnica pompy była mniejsza od średnicy rury osłonowej, będącej częścią studni głębinowej. Umożliwi to nie tylko swobodny montaż urządzenia, ale także wymusi bieg wody przy pompie i zapewni lepsze chłodzenie silnika.
  • warunki gruntowo-wodne na działce to ostatni ważny element wpływający na wybór urządzenia. Warto wiedzieć, na jakiej głębokości znajduje się warstwa wodonośna, czy występują duże wahania poziomu, a przede wszystkim, jaka jest jakość wody. Będzie to miało szczególne znaczenie, jeśli okaże się, że charakteryzuje się ona dużą zawartością piasku, trzeba będzie bowiem dobrać pompę o odpowiednich parametrach i wzmocnionej konstrukcji.

Aby pompa głębinowa w domu jednorodzinnym działała w pełni efektywnie, powinna być dobrana do indywidualnych potrzeb. Najlepiej przed zakupem zasięgnąć opinii sprzedawcy, który dzięki dużemu doświadczeniu w sprzedaży urządzeń tego typu będzie umiał udzielić profesjonalnej porady.

Poprzedni artykułGdańsk – noclegi w centrum Starego Miasta
Następny artykułZegarki Casio G-Shock Classic. Czasomierze idealne dla sportowców

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj