Hurtowania tkanin – o tkaninach z certyfikatem Oeko-Tex Standard 100

Hurtowanie tkanin nieustannie dążą do poszerzania swojego asortymentu o materiały w najmodniejszych wzorach i kolorach. Są to zarówno tkaniny pochodzenia naturalnego, jak i tkaniny syntetyczne, które mogą posłużyć do rozmaitych zastosowań. Hurtownia tkanin powinna zwracać uwagę na skład jakościowy sprowadzanych materiałów, ich gramaturę oraz wygląd, jednocześnie pamiętając, iż powinny to być wybory spełniające normy europejskie, a więc objęte certyfikatem Oeko-Tex Standard 100.

Dlaczego hurtowania tkanin musi zwracać uwagę na certyfikaty sprowadzanych produktów?

Użytkowanie tkanin bez certyfikatów, sprowadzanych spoza rynku europejskiego i wyprodukowanych przez nieznanych producentów, niesie ze sobą spore ryzyko. Jeżeli nie wiemy nic na temat sposobu powstawania tkaniny ani chemikaliów wykorzystywanych w procesie produkcji, mamy prawo podejrzewać, że nie są to substancje obojętne dla naszego zdrowia. Tkaniny bez certyfikatów mogą zawierać toksyczne substancje, które będą podrażniać ludzką skórę i powodować występowanie swędzącej wysypki. Tkaniny z niesprawdzonych źródeł nie powinny być zatem wykorzystywane do produkcji odzieży noszonej blisko ciała, ale nie należy ich także używać do szycia pościeli czy poduszek dekoracyjnych.

Abu lepiej zobrazować problem, wyobraźmy sobie, że podczas uprawy roślin na tkaniny (lnu czy bawełny) często wykorzystuje się substancje chemiczne do zwalczania chwastów i szkodników. Niekiedy chemikalia służą także do oczyszczenia i dezynfekcji – tak dzieje się w przypadku wełny. W procesie produkcji tkanin sztucznych również używa się wielu substancji chemicznych, które odpowiadają m.in. za zmiękczanie, enzymowanie, drukowanie czy barwienie materiałów. Jeżeli produkcja odbywa się z wykorzystaniem dużych ilości mocnej chemii, a następnie substancje te nie są w żaden sposób usuwane, ani też tkaniny nie podlegają badaniom na obecność szkodliwych substancji, z całą pewnością nie można uznać ich za bezpieczne. Bezpieczne są natomiast tkaniny z certyfikatem Oeko-Tex Standard 100.

Czym jest certyfikat Oeko-Tex Standard 100?

Certyfikat Oeko-Tex Standard 100 przyznawany jest wyrobom tekstylnym zgodnym z jego parametrami, przy czym nadawanie certyfikatu nie ogranicza się wyłącznie do badania gotowych produktów – pod uwagę brane są wszystkie etapy produkcji. Tak dokładne badania dają pewność, że tkanina objęta certyfikatem jest wolna od substancji szkodliwych oraz potencjalnie szkodliwych (substancji chemicznych zakazanych i kontrolowanych prawnie lub takich, które w negatywny sposób mogą oddziaływać na zdrowie człowieka).

Hurtowania tkanin z certyfikatem Oeko-Tex Standard 100

Producenci odzieży, pościeli i wszelakich wyrobów tekstylnych powinni zamawiać tkaniny wyłącznie w hurtowniach oferujących materiały z certyfikatem Oeko-Tex Standard 100, takich jak hurtowania tkanin koszulowych ROAN (zapoznaj się z ofertą). Takie materiały są wolne od substancji szkodliwych w stężeniach mających negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Certyfikowane tkaniny, wolne od zabronionych barwników azowych, barwników rakotwórczych i wywołujących alergie, formaldehydu, pestycydów, chlorowanych fenoli, chlorowanych benzenów oraz toluenów, a także ekstrahowalnych metali ciężkich są wyrobem bezpiecznym, stanowiącym synonim wysokiej jakości.

Poprzedni artykułDieta pudełkowa – czy pomaga schudnąć?
Następny artykułOptyk Bielsko – usługi medyczne i sprzedaż okularów w jednym miejscu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj