Kto najwięcej korzysta na zwolnieniu z PIT dla młodych?

Zwolnienie z podatku PIT dla młodych daje najwięcej korzyści osobom wkraczającym na rynek pracy, które mają relatywnie wysokie zarobki. Jednak nawet młodzi ludzie, którzy dostają płacę minimalną, czyli 2600 zł brutto, odczują korzystną różnicę w budżecie. Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc korzystać ze zwolnienia i rozliczać się na deklaracji PIT 0?

Ustawodawca uznał, że do kategorii „młodych” będą mogli się zaliczyć ci wszyscy, którzy podejmą pracę przed 26 rokiem życia. Działanie ulgi ustaje natychmiast po ukończeniu 26 lat: wynagrodzenia otrzymane następnego dnia po dacie urodzin nie będą już rozliczane zgodnie z zasadami PIT 0. Jednak to nie jedyny warunek korzystania z ulgi.

Kto może skorzystać ze zwolnienia z podatku PIT?

Poza kryterium wieku należy spełnić też warunek formy zatrudnienia. Prawo skorzystania ze zwolnienia z podatku PIT przysługuje osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę (tzw. stosunek pracy), wykonującym prace nakładcze, a także związane ze spółdzielczym stosunkiem pracy lub na podstawie umowy o dzieło.

Kolejnym warunkiem, który należy spełniać, jest limit przychodów w skali roku. W 2020 r. wynosi on 85528 zł. Dotyczy on dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2020 roku. O ile sytuacja jest całkowicie klarowna w przypadku rozliczenia samodzielnego, to pewne wątpliwości budzi stosowanie zwolnienia w przypadku osób rozliczających się wspólnie. Czy młodzi małżonkowie, którzy spełniają osobno kryteria otrzymania zwolnienia z podatku PIT, mogą rozliczyć się wspólnie i nie utracić prawa do zerowego PIT? Sprawę wyjaśnia specjalista reprezentujący biura podatkowe PG Partner Gospodarczy w Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i Wrocławiu: – Zgodnie z interpretacją Ministerstwa Finansów forma rozliczania podatków nie ma wpływu na wysokość limitu. Jeżeli oboje małżonkowie spełniają kryteria i mogą skorzystać ze zwolnienia z podatku PIT dla młodych, to każdemu z nich z osobna przysługuje limit przychodów w wysokości 85528 zł.

Komu zerowy PIT przyniesie najwięcej korzyści?

Odpowiedź na pytanie, kto najwięcej skorzysta na zwolnieniu z podatku PIT, wynika wprost z konstrukcji ulgi i zasad jej stosowania. Po pierwsze, limity nie kumulują się i niewykorzystanych kwot nie można przenosić na następny rok podatkowy. Oznacza to, że im więcej w danym roku zarobimy, tym więcej zostaje w naszych budżetach. Oczywiście do górnej granicy, którą wyznacza limit zwolnienia. Łatwo policzyć, że przy umowach o pracę czy innych formach zatrudnienia z miesięczną wypłatą wynagrodzenia, maksymalny miesięczny przychód, który możemy odliczyć, wynosi 7127,33 zł. Osoby, które zarabiają mniej, w mniejszym stopniu skorzystają z ulgi. Wystarczy powiedzieć, że w portfelu osoby otrzymującej płacę minimalną, czyli 2600 zł, pozostanie miesięcznie 121 zł (1455 zł w skali roku). Natomiast przy wynagrodzeniu 7127,33 zł miesięcznie, zwolnienie z podatku wyniesie 483 zł (5792 zł rocznie).

Największymi beneficjentami zerowego podatku PIT będą młodzi małżonkowie, z których każdy wyczerpuje limit przychodów objętych zwolnieniem. W ich budżecie pozostanie w 2020 r. blisko 12 tys. zł.

Jak rozliczają się młodzi zarabiający więcej niż 85528 zł?

Jak zostało powiedziane, zwolnione z podatku PIT mogą być przychody do 85528 zł w skali roku. Czy osoby, które przekroczyły limit, mają prawo do korzystania z ulgi dla młodych? Jeżeli spełniają pozostałe kryteria (wiek, rodzaj zatrudnienia), to mogą korzystać ze zwolnienia do granicy limitu, a pozostałą część wynagrodzenia rozliczyć na zasadach ogólnych.

Ważną kwestią przy prowadzeniu spraw kadrowo-płacowych jest obliczanie składek ZUS u osób, których przychody zostały zwolnione z podatku PIT. Okazuje się, że zwolnienie nie dotyczy składek na ubezpieczenie zdrowotne, które powinny być naliczane w normalnym trybie.

Poprzedni artykułRodzaje wzmacniaczy gitarowych. Wzmacniacze lampowe, tranzystorowe, hybrydowe
Następny artykułCzym jest prywatna opieka medyczna?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj