Najczęściej wybierane rodzaje pokryć dachowych

Wybór pokrycia dachowego to bardzo ważny element budowy bądź remontu domu. To właśnie od tego czynnika zależy, czy cały budynek będzie poprawnie zabezpieczony przed działaniem zmiennych warunków atmosferycznych. Obecnie w sklepach dostępne są produkty różnego rodzaju, dlatego warto zapoznać się z ich właściwościami, zaletami oraz wadami.

Dachówka ceramiczna

Do najbardziej wytrzymałych pokryć dachowych należy dachówka ceramiczna stosowana już w czasach starożytnych. Jest to materiał wykonywany z gliny wypalanej w bardzo wysokich temperaturach. Produkty tego typu wyróżniają się niezwykłą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Glina poddana odpowiedniej obróbce termicznej nie nasiąka wodą, dzięki czemu ciecz nie przedostaje się do wnętrza budynku. Dachówka ceramiczna nie tylko charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami technicznymi, lecz także należy do najbardziej eleganckiego pokrycia dachowego. Nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się właśnie na taki dach.

Oczywiście jest też kilka minusów. Jednym z nich jest bardzo wysoka cena. Ceramiczne pokrycie dachowe należy obecnie do najdroższych. Dodatkowo dachówka tego rodzaju jest bardzo ciężka, przez co nie może być stosowana na każdym dachu. Starsze bądź naruszone więźby nie wytrzymają takiego obciążenia, dlatego lepiej wybrać inny produkt lub wzmocnić krokwie, co wiąże się z dość dużymi kosztami.

Blachodachówka

Kolejny typ pokrycia to nowoczesna blachodachówka, czyli materiał wykonywany z blachy ocynkowanej. Jest bardzo wytrzymały, chociaż nie aż tak, jak ceramiczne odpowiedniki. Blacha również nie nasiąka wodą, dzięki czemu stanowi dobrą izolację przed wnikaniem wody praz wilgoci do wnętrza budynku. Obecnie w sklepach dostępne są różne rodzaje blachy. Producenci oferuja szeroką gamę kolorystyczną oraz rozmaite kształty bardzo dobrze imitujące drogą dachówkę ceramiczną. Blaszany dach jest znacznie tańszy i nie obciąża aż tak więźby.

Betonowe dachówki

Pracownicy z firmy Dachlux specjalizującej się w dystrybucji pokryć dachowych wśród najpopularniejszych produktów wykończeniowych wymieniają także betonowe pokrycie dachowe:

Beton również należy do trwałych i niezwykle odpornych na uszkodzenia mechaniczne materiałów. Do ich produkcji wykorzystuje się naturalne surowce, takie jak: piasek, cement oraz pigmenty. Dzięki temu, że betonowe dachówki doskonale wytrzymują ulewne deszcze, skrajnie niskie i wysokie temperatury, dach przez wiele lat nienagannie się prezentuje.

Dachówka betonowa występuje w różnych wersjach kolorystycznych oraz kształtach. Można ją zatem dobrać do każdego rodzaju dachu i ogólnej stylistyki budynku. Produkty tego typu pasują zarówno do klasycznych domów, jak i tych nowoczesnych.

Gont bitumiczny

Gont bitumiczny to pokrycie dachowe wykonywane z papy wzmocnionej włóknem szklanych. Jeszcze kilkanaście lat temu produkty tego typu wykorzystywano jedynie na budynkach gospodarczych, magazynach bądź warsztatach, ponieważ nie wyróżniały się zbytnią estetyką. Dzisiaj gont bitumiczny to niezwykle trwałe i dobrze prezentujące się pokrycie dachowe. Idealnie sprawdza się przy domkach stylizowanych na starsze dworki. Szeroka paleta barw pozwala dobrać odcień pokrycia do elewacji budynku. Gont jest bardzo wytrzymały, nie chłonie wilgoci. Właściciele nieruchomości cenią go ze względu na niską cenę, a budowlańcu na bardzo łatwy i szybki montaż.

Poprzedni artykułOdbudowa maszyn – małe ryzyko, duże korzyści
Następny artykułPożyczka przez Internet – to musisz o niej wiedzieć!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj