Jak w wędkarstwie gruntowym łowi się ryby? Podstawy wędkarstwa gruntowego

Jak sama nazwa wskazuje, wędkarstwo gruntowe polega na łowieniu ryb z gruntu. Wśród ryb, które można w ten sposób złowić, są okonie i szczupaki. Wędkarze uprawiający ten rodzaj wędkarstwa preferują lekki sprzęt, proste, ale niezawodne narzędzia i tradycyjne metody. Wędkarstwo gruntowe to metoda połowu ryb z dna zbiorników wodnych, a także z brzegu. Nazywa się ją również wędkarstwem dennym. Najważniejszym czynnikiem w tej metodzie jest wybór odpowiedniego stanowiska do połowu ryb. Należy znaleźć miejsca, w których jest dużo ryb i w których gromadzą się one w okresie tarła. Należy pamiętać, że niektóre gatunki preferują określone obszary w poszczególnych porach roku, dlatego lepiej jest je wcześniej poznać.

Wybór przynęty jest równie ważny w wędkarstwie gruntowym. Niektóre gatunki wabią się żywymi robakami, podczas gdy inne wolą przynęty sztuczne, takie jak kulki proteinowe czy pellety. Stosowanie sztucznych przynęt umożliwia łowienie nie tylko jednego gatunku, ale kilku naraz, podczas gdy przynęty naturalne są bardziej odpowiednie do połowu określonych gatunków ryb.

Łowienie ryb w metodzie gruntowej – o co dokładnie chodzi?

Wędkarstwo gruntowe wymaga specjalnego sprzętu: wędki, kołowrotka, na którym nawinięta jest linka, ciężarka i haczyka z przyponem oraz akcesoriów muchowych. Przydatne mogą być koszyczki zanętowe, sprężyny zanętowe czy gumowe koraliki. W wodach stojących można zastosować koszyczki otwarte, a w rzekach – zamknięte, kwadratowe lub trójkątne. Wybierając wędki, najlepiej wziąć pod uwagę ryby, które będziemy łowić. W wielu specjalistycznych sklepach można kupić lub wypożyczyć różne rodzaje wędek.

Połowy gruntowe są najbardziej wydajne w miesiącach letnich, od czerwca do sierpnia, kiedy ryby przemieszczają się na płytkie wody w celu odbycia tarła i żerowania. W niektórych miejscach można złowić szczupaka na przynętę, ale lepiej jest używać żywej lub naturalnej przynęty, takiej jak robaki i owady.

Łowienie z gruntu nie wymaga specjalnych umiejętności, ponieważ wystarczy tylko wrzucić haczyk do płytkiej wody. Najważniejsze jest znalezienie ciekawego miejsca – na przykład zarośniętego stawu lub małego jeziorka – i pozostanie w nim przez wiele godzin, aż coś złapie przynętę. Ryby często biorą powoli i cicho, więc jeśli chcesz złowić coś wartościowego, musisz uzbroić się w cierpliwość.

Metoda gruntowa w praktyce – zestaw gruntowy, przegląd wędek gruntowych

Wędkarstwo gruntowe to popularna forma wędkowania. W przeciwieństwie do innych technik, które wymagają dużego przygotowania fizycznego, wędkarstwo gruntowe pozwala wędkarzowi na zdobycie niezapomnianych wrażeń przy jednoczesnym wygodnym siedzeniu w fotelu. Często wybierają ją osoby starsze oraz te, które dopiero zaczynają swoją przygodę z wędkarstwem. W tej metodzie połowu łowi się ryby przy użyciu wędziska. Podstawą tej techniki jest nęcenie zarówno przed właściwym połowem, jak i w jego trakcie. Na dno musi być podany ciężarek, spławik i haczyk. Po zarzuceniu należy napiąć żyłkę i umieścić wędkę w jej podporze. W przypadku łowienia metodą gruntową można po prostu wygodnie usiąść nad wodą i czekać, aż ryba weźmie przynętę.

W przynętach gruntowych nie stosuje się spławika. Branie sygnalizuje się za pomocą swingera, sygnalizatora dźwiękowego lub wychylenia wędki w kierunku wody. Wędkarstwo gruntowe ma kilka odmian, które różnią się stosowanym sprzętem, np. metoda karpiowa lub method feeder.

Aby wybrać odpowiednie miejsce do połowu gruntowego, należy zwrócić uwagę na głębokość wody i twardość jej dna. Ryba gruntowa lubi miejsca, gdzie na dnie znajdują się gęste korzenie lub zarośla trzcinowe, a także miejsca z dużą ilością zatopionych drzew i pniaków. Popularne przynęty na ryby gruntowe to: białe i czerwone robaki, krwawnice, larwy, groch i kukurydza. Popularne są również pellety i chleb.

Metoda opiera się na stosowaniu naturalnych przynęt. Najlepiej korzystać z miejsc, które umożliwiają zarzucenie wędki zarówno blisko linii brzegowej, jak i daleko od niej (nawet 40 metrów). Wędkarstwo gruntowe pozwala na złowienie wielu różnych gatunków ryb – leszczy, karpi, linów, karasi, płoci, jazi i brzan. Odpowiedni sprzęt do takiego połowu to wędka, kołowrotek, na którym nawinięta jest żyłka, ciężarek oraz haczyk z przyponem. Taki sprzęt sprawdzi się zarówno w jeziorach, jak i w rzekach.

Artykuł powstał przy współpracy z sklepem wędkarskim https://www.ng24.pl/

Poprzedni artykułGont bitumiczny – materiał na pokrycie dachowe za niską cenę. Zalety i wady gontu bitumicznego
Następny artykułSerwis hydrauliki siłowej – regeneracja pomp hydraulicznych. Jak wygląda proces regeneracji i naprawy pompy hydraulicznej?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj