Przestawianie ścian działowych w mieszkaniu – jak się za to zabrać?

W teorii, wyburzenie lub przesunięcie ściany działowej to prosta czynność. Jednak w praktyce niesie za sobą konkretne konsekwencje. Chcąc przesunąć ściany działowe, trzeba przedsięwziąć konkretne kroki, mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa konstrukcji budynku.

Ściana działowa czy nośna?

Zanim budowlańcy zabiorą się za wyburzanie ściany działowej, należy upewnić się, że to rzeczywiście ściana działowa. Tego rodzaju ściany mają zwykle nie więcej niż 15-16 cm grubości. Nie jest to jednak jedyne kryterium, dlatego przed rozpoczęciem prac warto skonsultować się z konstruktorem budowlanym lub dokładnie sprawdzić plany budynku.

Instalacje umieszczone w ścianie

Na domowych ścianach znajdują się zwykle poszczególne elementy instalacji – punkty oświetleniowe, grzejniki, gniazdka elektryczne lub urządzenia sanitarne. Jeśli umieszczone są na ścianie, nie ma problemu z ich deinstalacją. Część przewodów lub rur może jednak znajdować się w ścianie. Chcąc ją przesunąć, trzeba więc wziąć pod uwagę zmianę trasy tych instalacji.

Wyburzanie ściany działowej

Aby przesunąć ścianę działową, najpierw trzeba wyburzyć tę już istniejącą. To zadanie najlepiej powierzyć specjalistom, którzy posiadają odpowiednie narzędzia i doświadczenie. Firma odpowiednio zabezpieczy przed zniszczeniem podłogę czy inne elementy mieszkania, oraz zadba o właściwy kontener do wywiezienia gruzu. Odpadów poremontowych nie można wyrzucić do kontenera na śmieci zmieszane – konieczne jest zorganizowanie pojemnika na gruz. Można go wynająć, wraz z usługą wywiezienia odpadów i ich utylizacji.

Sam sposób wyburzenia ściany zależy od tego, z jakich materiałów została wybudowana. Ścianę murowaną najbezpieczniej rozbierać cegła po cegle, rozpoczynając od miejsca bezpośrednio pod stropem. Ściana żelbetowa wymaga wywiercenia otworów, które ułatwią przecinanie ściany piłą z tarczą diamentową. Najłatwiej wyburzyć ścianę z płyt gipsowo-kartonowych, umieszczonych na metalowym szkielecie. Wystarczy wykonać nacięcia w odpowiednich miejscach, usunąć płyty i ich wypełnienie z wełny, a następnie rozebrać metalową konstrukcję.

Odbudowanie ściany działowej

Po rozebraniu starej ściany należy postawić nową w pożądanym miejscu. Taka ściana powinna być na tyle solidna, aby zapewnić izolację akustyczną oraz utrzymać ciężar powieszonych na niej mebli, sprzętów czy dekoracji. Liczy się również odporność na uszkodzenia oraz łatwość wywiercenia w niej otworów czy wykonania potencjalnej naprawy.

Pod tym względem dobrze sprawdza się beton komórkowy. Zbudowana z niego ściana jest lekka i zapewnia komfort akustyczny. Co prawda łatwo ją uszkodzić, jednak naprawa nie sprawia problemów. Jeżeli chodzi o komórkowy beton Jelenia Góra to teren działania wielu specjalistów, którzy ścianę z tego materiału postawią w zaledwie kilka dni.

Przesunięcie ściany działowej wiąże się więc z wieloma pracami, które mogą być uciążliwe dla mieszkańców. W miarę możliwości warto więc opuścić mieszkanie na czas prac remontowych i budowlanych, a ich wykonanie powierzyć fachowcom.

Poprzedni artykułCzy warto kupić wyciskarkę wolnoobrotową?
Następny artykułEnglish is (not) easy – skuteczny kurs angielskiego we Wrocławiu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj