Szwajcaria to górzyste państwo położone w samym sercu Europy Zachodniej. Mimo swojej stosunkowo niewielkiej powierzchni odgrywa bardzo duże znaczenie na polu zarówno europejskim jak i światowym. Ten kraj słynie przede wszystkim z kilku produktów eksportowych, które nierozerwalnie się z nim kojarzą i wyróżniają go na całym świecie. Jest to nieco stereotypowe myślenie, bo Szwajcaria ma do zaoferowania znacznie więcej, ale przekonajcie się o tym sami.
Jak w szwajcarskim zegarku
XVIII wieczna Europa zakochała się w zegarach. W Niemal każdym szwajcarskim mieście produkowano czasomierze w wersjach gabarytowych i tych do kieszeni. Produkcją parali się zegarmistrzowie, którzy rywalizowali ze sobą w stylistyce i ulepszonych technologiach. Tu tutaj powstały pierwsze prototypy zegarka na rękę, a marki zajmujące się ich produkcją istnieją do dziś i czerpią ze swojej bogatej historii, tworząc luksusowe dzieła sztuki. Jedną z takich firm jest Tissot, zegarki produkująca nieprzerwanie od 1853 roku w Le Locle w Szwajcarii.
Kraj mlekiem i czekoladą płynący
Przywołany już wcześniej wiek XVIII był dla Szwajcarii swojego rodzaju przełomem. Kraj, który przodował w produkcji zegarków, nie spoczywał na laurach. Szwajcarzy, jako kreatywny i przedsiębiorczy naród wykorzystali swoje koneksje, aby wprowadzić na rynek kolejne luksusowe dobro – czekoladę. Już od 1818 r. Szwajcaria zajęła się masową produkcją tego słodkiego produktu, a marki które rozpoczynały ten światowy trend, jak Cailer czy Milka przodują w jej sprzedaży do dziś.
Foundue z czekolady czy z sera?
Marka Tissot zegarki, Milka – czekolada, co jeszcze nierozerwalnie kojarzy się nam z sercem Europy? Jest to oczywiście ser, a jak szwajcarski to z pewnością Emmentaler, Raclette, który podgrzewa się na małych patelniach lub twardy, orzechowy Gruyère. W Szwajcarii produkuje się niemal 450 gatunków tego produktu, a najlepsze z nich są certyfikowane specjalnym oznaczeniem AOP (Appellation d’Origine Protégée). Każdy podróżnik powinien spróbować jednej z najbardziej znanych szwajcarskich potraw, czyli Fondue. W wersji podstawowej wykonuje się ją z sera (najczęściej Ementaler, Gruyère, Appenzeller) oraz białego wina. Serwuje się do niej chleb, warzywa, a nawet mięso. Nie mniej znaną wersją tego przysmaku jest ta z topionej czekolady, w której macza się np. owoce czy ciasto.
Bezkresne, górskie szlaki
Szwajcaria to nie tylko luksus i przysmaki. To, z czym w drugiej kolejności kojarzy się ten piękny kraj, to cudowna, niczym nie skalana przyroda. Położone w południowo-zachodniej części kraju Alpy, to 65 tys. kilometrów szlaków i raj dla alpinistów i spacerowiczów. Trasy są świetnie oznakowane i przygotowane w różnych wersjach trudności – z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie. To również raj dla miłośników sportów zimowych. Szwajcarskie trasy zachęcają do szusowania, ale jest to propozycja dla osób dość zamożnych.
Woda niczym lustro
Każdy, kto miał przyjemność odwiedzić ten piękny kraj, z pewnością pamięta dwie rzeczy – cudownie świeże, górskie powietrze i woda czysta niczym kryształ. Górskie jeziora, które biegną głównie przy granicy z Niemcami i Austrią – jezioro Bodeńskie i Genewskie, zachwycają lazurową wodą i zachęcają do uprawiania sportów wodnych.
Szwajcaria to kraj bogactwa, ale nie tylko w znaczeniu dóbr luksusowych i prężnej gospodarki, ale również niezwykle cennej przyrody oraz kultury, które zdecydowanie wyróżniają ten mały, europejski kraj na świecie.