Zoofizjoterapia – kiedy weterynarz może zalecić zabiegi rehabilitacyjne?

Jeszcze do niedawna fizjoterapię stosowano wyłącznie u ludzi, ale od kilku lat powoli wdraża się ją i przeprowadza zabiegi rehabilitacyjne także u zwierząt. Zoofizjoterapia, bo tak nazywa się ta młoda dziedzina weterynarii, pomaga czworonożnym pacjentom wrócić do pełnej sprawności ruchowej po urazach, ale nie tylko. Kiedy warto zastosować rehabilitację i jakie zabiegi lub usługi wykonuje się u psów?

Weterynarze bardzo często stykają się ze zwierzętami po urazach lub wypadkach, z chorobami neurologicznymi albo w starszym wieku, które w wyniku wspomnianych problemów z trudem się poruszają. Jeszcze kilka lat temu w takich sytuacjach zalecali jedynie leczenie farmakologiczne i ewentualnie spokojny powrót do aktywności fizycznej. Dziś, dzięki rozwojowi zoofizjoterapii, mają większe możliwości pomocy czworonożnym pacjentom.

Jakie jest główne zadanie fizjoterapii i kiedy weterynarz kieruje psa do fizjoterapeuty?

Wskazania do fizjoterapii

Fizjoterapia ma przywracać, utrzymywać albo rozwijać utracone zdolności ruchowe zwierząt. Takie usługi weterynaryjne przeznaczone są dla czworonogów po urazach, które miały wykonywane zabiegi ortopedyczne albo neurologiczne i są w trakcie rekonwalescencji oraz dla tych z dolegliwościami bólowymi związanymi z wiekiem – wynikającymi ze zmian zwyrodnieniowych.

Wskazaniem do wizyty u fizjoterapeuty będą również niechęć do wykonywania skoków, pojawianie się obrzęków, krwiaki, blizny, nadwaga i otyłość, zmiany w poruszaniu się psów oraz niedowłady i porażenia kończyn.

Ponadto na profilaktyczną wizytę u rehabilitanta powinno się zgłaszać z czworonogami w każdym wieku, żeby zniwelować ewentualne problemy mogące mieć poważne skutki w przyszłości. Trzeba się jednak przygotować na to, że w mniejszych miastach będzie to trudne. Dlaczego? W związku z tym, że zoofizjoterapia rozwija się zaledwie od kilku lat, nie każda przychodnia weterynaryjna oferuje tego typu usługi. Jedną z placówek zapewniającą opiekę fizjoterapeuty jest m.in. Vikravet (https://www.vikravet.pl).

Rodzaje zabiegów rehabilitacyjnych

Jakie zabiegi rehabilitacyjne wykonuje się u zwierząt? Jeśli chodzi o środki i technikę, wykorzystuje się fizykoterapię, terapię manualną oraz kinezyterapię. Fizjoterapia obejmuje leczenie ultradźwiękami, laserem, światłem, prądem elektrycznym, termoterapią, terapią pozaustrojową falą uderzeniową oraz polem magnetycznym. Terapia manualna to różnego rodzaju masaże w tym masaż całościowy, relaksacyjny, leczniczy, terapia blizny, a także terapie mięśniowo-powięziowe. Kinezyterapia skupia się na rehabilitacji za pomocą ruchu – obejmuje nie tylko aktywność fizyczną czworonoga, lecz także ćwiczenia bierne wykonywane przez rehabilitanta.

Każdorazowo plan terapeutyczny – ustalenie, jakie zabiegi będą wykonywane i z jaką częstotliwością – układany jest i dopasowywany indywidualnie do potrzeb pacjenta. W przypadku zauważenia wymienionych wcześniej problemów nie należy zwlekać z wizytą u rehabilitanta. Trzeba pamiętać, że im szybciej rozpocznie się pracę z czworonogiem, tym szybciej wróci do sprawności i do zdrowia.

Poprzedni artykułWyglądać młodziej, ale bez efektu sztuczności? Sprawdź, czy stymulatory tkankowe to coś dla Ciebie!
Następny artykułTajemnice doskonałego dźwięku: Akcesoria i przewody audio

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj