Zioła na ból – czy można walczyć z bólem roślinami?

Wśród pacjentów rośnie przekonanie, że każdy ma prawo do uśmierzenia bólu. Medycyna bólu staje się pełnoprawną dziedziną. Jednak ból towarzyszący wielu schorzeniom można redukować nie tylko syntetycznymi środkami farmakologicznymi, ale i w domu przy użyciu środków roślinnych.

Rośliny uśmierzające ból dostępne dla każdego

Różnych ziół używa się na różne typy bólów. Zioła takie jak melisa, mięta i waleriana (kozłek lekarski) pomagają w dolegliwościach bólowych związanych ze zbyt dużym napięciem mięśni, często spowodowanym nadmiernym stresem. Ich napary pomagają się rozluźnić, dzięki czemu ustępuje również ból.

Mięta i rumianek zawierają olejki eteryczne, których spożycie w postaci naparu z tych roślin (w przypadku mięty z liści, w przypadku rumianku z kwiatów) łagodzi dolegliwości bólowe związane z przewodem pokarmowym. W problemach gastrycznych i bólach związanych z niestrawnością przydaje się także dziurawiec. Jego spożycie wzmaga wytwarzanie żółci, co ułatwia trawienie tłustych posiłków.

Na reumatyczne bóle stawów od lat stosuje się okłady z niektórych roślin. Świetnym przykładem jest arnika górska (arnica montana L.). Koszyczki kwiatowe tej rośliny są bogate w substancje przeciwzapalne i uśmierzające reumatyzm. Dlatego okłady z naparów tej rośliny przykłada się do krwiaków, miejsc kontuzjowanych czy po prostu bolesnych mięśni i stawów.

Innym sposobem na łagodzenie dolegliwości bólowych stawów była dawniej kora wierzby. Mało kto zdaje sobie sprawę, że kwas acetylosalicylowy, czyli popularna aspiryna, jest syntetycznym odpowiednikiem salicyny pozyskiwanej z kory wierzby. Sama wierzba to po łacinie właśnie salix. Napary z kory wierzby są mniej popularne niż dawniej, ze względu na dostępność gotowego środka w zwykłym sklepie spożywczym, jednak jeśli szukacie naturalnych metod walki z bólami głowy, reumatycznymi, jak i z gorączką, to napar z kory wierzby nadal pozostaje skutecznym środkiem.

Pomoc z konopi

Wiele osób, które zmaga się z przewlekłym bólem będącym następstwem różnych chorób, kilka lat temu ucieszył fakt, że medyczna marihuana została dopuszczona jako środek leczniczy. Medyczna marihuana jest pozyskiwana z dokładnie kontrolowanych roślin konopi indyjskich (cannabis indica) i dostępna wyłącznie na receptę. Pacjenci cenią ją sobie, za uśmierzanie wszelkich bólów – związanych ze stanami zapalnymi, dyskopatiami, nowotworami czy neuralgiami. Część osób z lżejszymi dolegliwościami próbuje do pomocy w walce z bólem używać również olejków CBD, pozyskiwanych z konopi siewnych (cannabis sativa). Dostępne są bez recepty w sklepach internetowych i stacjonarnych (w tak zwanych sklepach konopnych, jak np. w 4ease.pl).Medyczna marihuana zawiera THC, środek psychoaktywny, natomiast produkty z samym CBD nie mają takich właściwości, dlatego ich obrót nie jest kontrolowany.

Jak widać, przyroda wyposażyła nas w wiele możliwości walki z bólem przy użyciu środków roślinnych. W naturze znajdzie się coś dla każdego – i dla tych, których bóle są lekkie i wystarczą im ziołowe okłady, i dla tych, którzy będą potrzebować recepty na medyczną marihuanę. Najważniejsze to pamiętać, że nie jesteśmy bezbronni w walce z bólem i nie wstydzić się prosić o pomoc swojego lekarza. Każdy ma prawo do życia bez bólu.

Poprzedni artykułRodzaje rur kominowych
Następny artykułDepilacja laserowa – Salony depilacji w Katowicach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj