Zeolit do oczek wodnych i nie tylko. Jakie są zastosowania tego materiału w ogrodzie?

zeolit-do-oczek-wodnych-i-nie-tylko-jakie-sa-zastosowania-tego-materialu-w-ogrodzie
Zeolit jest naturalnym minerałem składającym się głównie z uwodnionego glinokrzemianu sodu i wapnia. Występuje w formie skały, mającej najczęściej postać żwiru o różnej granulacji. Jego uziarnienie waha się od kilku do kilkudziesięciu milimetrów. Poza licznymi zastosowaniami w oczyszczaniu wody korzysta się z niego również w ogrodnictwie. Jednym z powszechniejszych sposobów jego spożytkowania jest oczyszczanie oczek wodnych, strumyków i stawów.

Zeolit a oczyszczanie wody

Zeolit ma bardzo duże możliwości pozbywania się z wody różnych zanieczyszczeń organicznych. Jego obecność pozwala na skuteczne zmniejszanie zawartości związków azotu, co ogranicza ilość pojawiających się glonów. Jest niezwykle użyteczny również w przypadku oczek i stawów, w których hoduje się ryby gatunków ozdobnych, ponieważ ułatwia pozbywanie się wytwarzanych podczas rozkładu ich odchodów oraz resztek pożywienia fosforanów. Obecność zeolitu ma wpływ na eliminowanie drobnoustrojów chorobotwórczych oraz poprawia przejrzystość i klarowność wody. Własności zeolitu wynikają nie tylko ze składu chemicznego tworzących go minerałów, ale także z jego porowatości, która zwiększa powierzchnię mającą kontakt z wodą. Najkorzystniejszym rozwiązaniem w przypadku wody ogrodowej jest ułożenie warstwy zeolitu w miejscu, w którym przepływ wody jest zwiększony, ponieważ podniesie to efektywność filtracji.

Pozostałe zastosowania zeolitu

Porowata struktura zeolitu sprawia, że zachodzący proces wymiany jonów z otoczeniem może być niezwykle efektywny. Ta właściwość przyczynia się jednak również do zwiększonej nasiąkliwości tego materiału. Ze względu na zdolność do gromadzenia w sobie wody, która może wypełniać nawet 30–35% jego objętości, zeolit sprawdza się też jako znakomity magazyn wilgoci i związków potrzebnych do rozwoju roślin. Często wykorzystuje się go więc do tworzenia warstwy filtracyjnej i zapewniającej dobrą retencję wody. Z uwagi na swoją alkaliczność przydaje się do regulowania pH mocno zakwaszonej gleby. Jego użycie przyczynia się do poprawy napowietrzenia podłoża przez wytworzenie znajdujących się między bryłkami pustek powietrznych. Umieszczona na powierzchni grubsza frakcja zeolitu może też ograniczać parowanie wody z gleby, a także stanowić ochronę przed zbyt dużym nasłonecznieniem.

Zeolit przeznaczony do użytku w oczkach wodnych i stawach można znaleźć m.in. w ofercie firmy Zielony Klomb. Dostępny w różnej granulacji ułatwi utrzymanie zbiorników dekoracyjnej wody ogrodowej w odpowiednim stanie. Jest też w pełni bezpieczny dla wszystkich organizmów wodnych.

Poprzedni artykułSkórzane kurtki damskie nie tylko na motocykl
Następny artykułW jakich zbiornikach najlepiej sprawdzają się włazy owalne?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj