Zastosowanie kamienia naturalnego w dekoracji wnętrz

Nowoczesny styl aranżacji narzuca konieczność rezygnacji ze zbędnego zdobnictwa, jednak zgodnie z myślą modernistyczną charakteryzuje się jednocześnie wysoką elastycznością. Dopasowuje się do panujących trendów i interpretuje je w sposób tożsamy z danym projektantem czy właścicielem mieszkania. Nie inaczej jest z motywami florystycznymi, które cieszą się rosnącą popularnością nawet w wielkomiejskim świecie.

„Powrót do korzeni” w dekoracji wnętrz jest szczególnie widoczny w wykorzystaniu kamienia naturalnego. Można powiedzieć, iż jest to surowiec nieprzewidywalny – jego niejednolitość z jednej strony sprawia, że ma swój niepowtarzalny urok, z drugiej powoduje trudność w odnalezieniu podobnych materiałów do ewentualnej naprawy czy wymiany. Przyczyną tego zjawiska jest różnorodność procesów przyrodniczych, jakie zachodzą w środowisku. Kamień wydobywa się zazwyczaj w dużych blokach skalnych, których struktura także bywa zmienna. Ale to właśnie urozmaicenie sprawia, iż wygląda możliwie naturalnie i wprowadza do środka pierwiastek flory.

Gdzie i jak układać kamień naturalny?

Omawiane rozwiązanie sprawdzi się zarówno w nowoczesnych, jak i rustykalnych wnętrzach. Będzie stanowić doskonałe połączenie z naturalnym drewnem szaf, plecionymi narzutami, niedbale rzuconymi na kanapę, ale także ze szkłem, surową aranżacją i kanciastymi formami. W zależności od zastosowanego kamienia można mówić o różnym efekcie końcowym: inny charakter ma szlachetny marmur, rozświetlający przestrzeń użytkową, inny – barwny trawertyn, stosowany do dekoracji mniejszych elementów. Montaż ma jednak miejsce głównie na ścianach. W przypadku takiego wykończenia mieszkań, Warszawa oferuje pomoc fachowców, którzy są w stanie zaproponować opcje dopasowane do każdego wnętrza i indywidualnej wizji klienta.

Jak przykleić kamienie do ściany? Na to pytanie odpowiada fachowiec z firmy PHUP TEXON: Przed rozpoczęciem instalacji należy przygotować ścianę, na której ma ona przebiegać. Powinna zostać pozbawiona jakichkolwiek zanieczyszczeń, w tym odstających elementów farby, ewentualnie wyrównana szpachlą oraz zagruntowana. Dopiero później, zazwyczaj po upływie doby, można przystąpić do przyklejania płytek czy okładzin kamiennych za pomocą specjalnej zaprawy lub kleju. Prosta, sucha i czysta powierzchnia stanowi warunek konieczny dla prawidłowo przeprowadzonego montażu. Rozmieszczenie poszczególnych fragmentów surowca powinno przebiegać naprzemiennie ze względu na jego niejednolitość kolorystyczną.

Pielęgnacja kamienia naturalnego

To, jak długo wysycha spoiwo po dokonanej instalacji zależy od wielu czynników – wilgotności powietrza, pory roku, wysokości temperatury. Kiedy to się jednak już stanie, warto dodatkowo zabezpieczyć kamień dedykowanym impregnatem. Ułatwia to jego pielęgnację, która sama w sobie nie stanowi skomplikowanej procedury. Ewentualna naprawa obejmuje usuwanie niewielkich uszkodzeń mechanicznych bądź przebarwień, wypełnianie ubytków oraz przytwierdzanie odłamanych kawałków. Do jej przeprowadzenia wykorzystuje się zazwyczaj specjalne preparaty: pasty ścierne, kleje, grunty. Renowacja często zlecana jest profesjonalnym firmom, posiadającym doświadczenie w tym zakresie.

Poprzedni artykułKsiążki do nauki języków – jak mądrze z nich korzystać?
Następny artykułNajbardziej opłacalne metody znakowania odzieży

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj