Zasady wyliczania dni płodnych

Żeby mieć możliwość rozsądnego planowania i określenia odpowiedniego momentu na staranie się o posiadanie dziecka najlepszym sposobem jest prowadzenia kalendarzyka dni płodnych, na podstawie którego można określić, w jakim momencie cyklu, czyli w którym dniu w danym miesiącu będzie się miało najwięcej szans na zajście w ciążę, a kiedy takiej możliwości już nie ma. Kalendarzyk dni płodny może być też ważny dla osób, które w danym momencie swojego życia nie chcą powiększać rodziny, w celu określenia, czy w danym dniu stosunek płciowy bez zabezpieczeń może doprowadzić do zajścia w ciążę. W artykule dokładniej opisujemy zasady wyliczania dni płodnych.

W jaki sposób prowadzi się kalendarzyk menstruacyjny?

Żeby móc wyliczyć, kiedy w swoim cyklu menstruacyjnym znajdują się dni płodne, a kiedy bezpłodne, niezbędne jest prowadzenie kalendarzyka menstruacyjnego, który niektóre osoby nazywają także kalendarzykiem małżeńskim. Jego prowadzenie nie jest wcale takie trudne. Na początku należy dokładnie obserwować i określić moment rozpoczęcia i czas trwania menstruacji, co pozwoli nam wyliczyć średnią długość swojego cyklu miesiączkowego.

Jak tłumaczy nasza rozmówczyni, lekarz ginekolog z prywatnego gabinetu ginekologicznego w Białymstoku: Cykl miesiączkowy podręcznikowo powinien trwać 28 dni, jednak rzadko kiedy faktycznie ma taką długość. U zdrowych kobiet długość cyklu może się wahać od 25 do 31 dni. Najbardziej płodny moment występuje mniej więcej w połowie trwania cyklu. Wówczas dochodzi do owulacji, czyli do jajeczkowania. Czas płodny trwa jednak oczywiście nieco dłużej, zazwyczaj rozpoczyna się mniej więcej 3 dni przed owulacją i kończy 2 dni po niej.

Wskazany przez naszą rozmówczynię moment owulacji to tzw. szczyt cyklu miesiączkowego. To wtedy organizm uwalnia komórkę jajową, która w momencie zetknięcia z plemnikiem może ulec zapłodnieniu. Jeżeli samemu nie potrafi się prowadzić kalendarzyka dni płodnych, warto jest poprosić o pomoc swojego lekarza, np. podczas wizyty kontrolnej u ginekologa.

Jakie czynniki mogą utrudniać prowadzenie kalendarzyka dni płodnych?

Podczas określania dni płodnych trzeba zawsze pamiętać o tym, ze w niektórych przypadkach poszczególne fazy cyklu miesiączkowego mogą podlegać pewnym zaburzeniom, czyli przesuwać się w czasie bądź podlegać wydłużeniu lub skróceniu. Czynnikami, które mogą wpłynąć na powstanie takich zmian w cyklu może być np. długotrwały stres, przebyta choroba oraz ogólne osłabienie odporności organizmu. W takich przypadkach dokładne określenie dni płodnych i bezpłodnych jest bardzo trudne, co uniemożliwia dokładne planowanie ciąży.

Poprzedni artykułPodróż motocyklem – najważniejszy jest kufer do motoru
Następny artykułCarsharing minutowy i dobowy – wygodne formy wynajmu aut na krótki termin

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj