Wizyta w wypożyczalni samochodów najczęściej nie jest kaprysem, tylko koniecznością. Samochód w naprawie lub jego tymczasowy brak, kilkudniowy pobyt służbowy lub turystyczny w innym mieście to główne powody, dla których wypożyczamy auto. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ dostępne niemal od ręki i w dowolnym czasie, bez konieczności posiadania pliku dokumentów. Warto mimo to wiedzieć, jak działają tego typu firmy, na co powinniśmy uważać i jakie dokumenty przygotować.
Zanim wynajmiesz auto
Przed złożeniem podpisu pod wszystkimi zapisami w umowie, dokładnie je przeczytaj. Najlepiej, by ubezpieczyciel przesłał Tobie jej treść drogą mailową, byś na spokojnie mógł się z nią zapoznać. Szczególnie ważne są informacje dotyczące Twojej odpowiedzialności za powstałe szkody. Sprawdź, jakie masz prawa i obowiązki. Nie spiesz się, pośpiech jest złym doradcą, jeśli nie jesteś czegoś pewien, najlepiej skonsultuj to z prawnikiem lub przedstawicielem wypożyczalni.
Wynajęcie auta krok po kroku
Obecnie chyba każda wypożyczalnia aut oferuje swoim klientom dokonanie rezerwacji internetowej, podczas której osoba wynajmująca jest proszona o podanie konkretnej daty i godziny odbioru oraz zwrotu samochodu. Narzędzie to wymaga od nas określenia modelu i serii auta, zastanów się przy okazji nad możliwością zakupienia dodatkowego ubezpieczenia, które gwarantuje nam wypłatę odszkodowania za poniesioną szkodę.
Jeśli wypożyczasz samochód do poruszania się podczas zagranicznych wakacji, możesz dokonać wszelkich formalności za pośrednictwem biura podróży, a zatem organizatora Twojej wycieczki. Jest to wygodna opcja, ponieważ nie musimy sami przechodzić wszystkich formalności – robi to za nas organizator. Należy się jednak liczyć z wyższą opłatą, w którą biuro podróży wlicza swoją prowizję.
Wynająłeś auto? Zachowaj czujność!
Pamiętaj, że wynajmując auto, nie stajesz się jego właścicielem i wszystkie wyrządzone szkody powinno pokryć Twoje ubezpieczenie, chociaż to zależy z kolei od rodzaju szkody i jej winnego.
Gdy odbierasz pojazd z wypożyczalni, zazwyczaj jest on zatankowany do pełna i z taką samą ilością paliwa powinieneś go zwrócić. To samo dotyczy stanu samochodu zarówno technicznego, jak i wizualnego – nie może on się różnić od stanu pierwotnego. Wszelkie otrzymane mandaty pokrywa osoba wypożyczająca pod rygorem kary finansowej.
Ubezpieczenie dodatkowe
Wypożyczane samochody są oczywiście objęte ubezpieczeniem OC, AC, NW. Na wszelki wypadek możesz wykupić ubezpieczenie dodatkowe, które pokrywa koszty ewentualnej naprawy pojazdu w razie jego ewentualnego zniszczenia. To jest świetne rozwiązanie dla osób, które chcą użytkować auto mając spokojna głowę i nie martwiąc się o żadne ewentualności. Naprawa szkody może oznaczać duże wydatki, dlatego tym bardziej warto wykupić takie ubezpieczenie będąc za granicą.
Trzeba się dobrze zapoznać z treścią umowy ubezpieczenia, zanim ją podpiszemy, by uniknąć niepotrzebnych nieporozumień. Wykupione ubezpieczenie nie obejmuje bowiem często zniszczeń wewnątrz pojazdu, takich jak zabrudzenie lub zniszczenie tapicerki. Poza listą jest też kradzież kół, uszkodzenia szyb, wycieraczek, lusterek i podwozia.
Ile zapłacisz?
Ceny za wypożyczone auto są zależne od jego marki, modelu i danych technicznych. Na cenę wpływa również kraj wypożyczenia oraz sezon. W najgorętszym sezonie, najczęściej wakacyjnym, kwoty te mogą wzrosnąć nawet dwukrotnie w stosunku do ofert poza sezonem. Zazwyczaj też opcja wypożyczenia na jeden dzień jest w przeliczeniu na stawki dzienne droższa od opcji kilku dni lub więcej. Polskie stawki, w zależności od rodzaju samochodu, zaczynają się już od 70zł za dobę, natomiast za granicą ta kwota jest nieco niższa, a wybór aut zazwyczaj większy.