Wybieramy lampy LED – na co zwrócić uwagę?

Długowieczne, ekologiczne i wydajne, tak w kilku słowach można określić żarówki LED. W ciągu zaledwie kilku lat oświetlenie LED stało się powszechnie obowiązującym standardem. Dziś, postaramy się Wam przybliżyć najważniejsze parametry żarówek LED, a także sprawdzimy jakie lampy LED są aktualnie na topie.

Żarówki ledowe – najważniejsze parametry

Zanim przejdziemy do wyboru konkretnych lamp LED, sprawdźmy co tak naprawdę stoi za sukcesem żarówek LED. Do najważniejszych parametrów ledowych żarówek zaliczyć możemy:

  • Skuteczność świetlna – parametr ten wyrażony jest w lumenach (lm) na wat (W) i określa moc strumienia świetlnego w stosunku do ilości pobranej energii elektrycznej. – Skuteczność świetlna żarówki mówi nam o tym, ile światła jest ona w stanie wytworzyć, zużywając określoną ilość energii elektrycznej. W zależności od tego, jaką żarówkę LED wybierzemy, będzie ona miała skuteczność świetlną od 80 do nawet 300 lm/W. Podczas gdy skuteczność świetlna żarówki halogenowej wynosi jedynie 12 – 16 lm/W, a świetlówki fluorescencyjnej 45 – 100 lm/W – tłumaczy ekspert z firmy https://SwiatloLux.pl.

  • CRI (Colour Rendering Index), czyli wskaźnik oddawania barw. Jest to parametr określający jak źródło światła odwzorowuje kolory. Określa się go na skali od 0 do 100, a im ten parametr wyższy tym kolory są lepiej odwzorowane i wyglądają bardziej naturalnie. Wskaźnik ten ma największe znaczenie w miejscach pracy, szczególnie tych gdzie bardzo istotne jest odpowiednie rozpoznawanie kolorów. Do pracy biurowej powinno się stosować źródła światła o CRI powyżej 80. Bez większych problemów znajdziecie ledowe źródła światła o CRI większym od 80 czy 90. Istnieją nawet specjalistyczne żarówki LED, emitujące światło o CRI na poziomie ponad 95 punktów.

  • Barwa światła – tradycyjne żarówki starego typu czy świetlówki fluorescencyjne są w stanie emitować światło wyłącznie jednej barwy. Na tym polu również ujawnia się przewaga żarówek LED. Decydując się na oświetlenie LED, możemy wybrać pomiędzy żarówkami emitującymi światło o barwie ciepłej, zimnej lub neutralnej.

Lampy LED sufitowe – jakie wybrać?

Sklepy z oświetleniem oferują obecnie bardzo szeroką gamę lamp LED. Niezależnie od tego, czy urządzamy dom, biuro czy inne pomieszczenia firmowe, bez większego trudu znajdziemy odpowiednie lampy LED (jak lampy LED od SwiatloLux.pl). Poniżej opisaliśmy kilka najpopularniejszych rodzajów sufitowego oświetlenia LED.

Wiszące lampy sufitowe LED

To bardzo szeroka kategoria obejmująca zarówno lampy do pomieszczeń mieszkalnych, jak i przemysłowe lampy LED. Skupmy się jednak na tej pierwszej grupie. Wiszące lampy LED sprawdzą się świetnie jako główne źródło światła w salonie czy w kuchni. Jeśli lampa ma zawisnąć nad stołem lub w kuchni, musimy zadbać o to, aby dawała ona odpowiednio mocne światło. Istotna jest nie tylko moc, ale także wysokość na, jakiej wisi lampa. Oczywiście więcej nie zawsze oznacza lepiej, dlatego też moc lampy powinna być każdorazowo dopasowana do całej aranżacji pomieszczenia. W przypadku większych pomieszczeń nie musimy ograniczać się do jednego źródła światła. W razie konieczności lampę wiszącą możemy uzupełnić podtynkowymi oprawami LED czy lampą stojącą.

Plafony ledowe – idealne do nowoczesnych wnętrz

Plafony LED to rozwiązanie idealne dla osób, które zamiast lampy wiszącej preferują lampy montowane bezpośrednio przy suficie. Plafony LED sufitowe wykorzystywane są często w przypadku takich pomieszczeń jak przedpokój, korytarz czy klatka schodowa. Sufitowy plafon LED sprawdzi się jednak także jako lampa w kuchni czy w salonie. Warto wybrać wtedy nieco większy model o ciekawym designie. Plafon LED pasować będzie szczególnie do nowoczesnych aranżacji lub ewentualnie do salonu w minimalistycznym, skandynawskim stylu.

Panele LED – do domu i do biura

Panele LED to źródło światła, które kojarzy nam się przede wszystkim z oświetleniem biur i obiektów użyteczności publicznej. Ledowe panele świecą równomiernie całą swoją powierzchnią. Dzięki temu idealnie nadają się do oświetlania biur, sklepów wielkopowierzchniowych, hal produkcyjnych czy magazynowych. Panele LED można montować natynkowo, podtynkowo lub powiesić na specjalnych linkach. Ten rodzaj lamp LED nie jednak zarezerwowany wyłącznie dla lokali komercyjnych. Coraz częściej w ofercie producentów lamp pojawiają się designerskie panele LED, które z powodzeniem możemy wykorzystać w nowoczesnym salonie.

źródło zdjęcia: stock.adobe.com
autor: garage38

Poprzedni artykułBiżuteria męska – jak wybrać? 6 rad!
Następny artykułSposoby na oddzielenie kuchni od salonu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj