Woda w akwarium – jakie parametry należy regularnie sprawdzać?

Każdy, kto ma w swoim domu akwarium – bez względu na to, czy jest to duży, czy niewielki zbiornik – powinien regularnie monitorować kilka podstawowych parametrów wody. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ w wodzie o niewłaściwym pH, nieprawidłowej twardości lub zbyt wysokiej czy niskiej temperaturze, ryby i rośliny mogą po prostu nie przeżyć. Na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Chemia wody w akwarium ma znaczenie. To, ile zawiera azotanów, azotynów, amoniaku, chloru, fosforanów i żelaza, a także jaka jest jej twardość, pH oraz stężenie tlenu i dwutlenku węgla wpływa na organizmy w niej żyjące. Co ważne, parametrów wody nigdy nie powinno się zmieniać wtedy, gdy znajdują się w niej ryby, bo może to wpływać na nie negatywnie. Nie należy również np. nagle radykalnie podwyższać poziomu pH.

Woda w akwarium – odpowiednie pH

Większość ryb potrzebuje do życia wody o odczynie obojętnym – pH=7, tyle ma m.in. zwykła kranówka – ale są gatunki, które wymagają innego stężenia, np. pH=6 lub nawet 8. Jeżeli w akwarium przede wszystkim uprawia się rośliny, najlepiej nieco obniżyć pH – do około 6,5.

Jak sprawdzić poziom pH? Na rynku dostępne są specjalne testy, które pozwalają w szybki sposób skontrolować kwaśność wody. Można również nakleić na szybę trwałe testy pH przez cały czas monitorujące ten parametr.

Szukacie informacji na temat prowadzenia akwarium? Polecamy ten poradnik akwarystyczny: https://trzmielradzi.trzmiel.com.pl/category/akwarystyka-slodkowodna/chemia-wody/

akwarystyka

Twardość wody w akwarium

A co z twardością wody? Ją także warto regularnie sprawdzać, korzystając z testerów dostępnych w sklepach zoologicznych, zwłaszcza, gdy hoduje się gatunki, które mają szczególne wymagania – potrzebują miękkiej lub wręcz przeciwnie twardej wody.

Co ważne, twardość wody da się zmienić np. poprzez jej przegotowanie. Wtedy usuwa się twardość węglanową przemijającą (KH). Innym sposobem jest zastosowanie preparatów chemicznych zmiękczających wodę. Wówczas niweluje się obecność związków takich jak siarczany wapnia i magnezu odpowiadających za twardość nieprzemijającą. Suma dwóch wartości daje twardość ogólną (GH), którą pokazują wspomniane testery.

Tlen w akwarium

Istotnym parametrem jest również zawartość tlenu i dwutlenku węgla. To, w jakim stopniu natleniona będzie woda w akwarium zależy m.in. od głębokości zbiornika, liczby roślin i zwierząt, a także od temperatury w nim panującej. Producentem tlenu są rośliny, ale tylko w ciągu dnia, biorcami zaś ryby, zwierzęta i mikroorganizmy oraz rośliny nocą, co generuje konieczność napowietrzania wody po zmroku. Niedobór tlenu prowadzi do powstawania substancji szkodliwych dla mieszkańców akwarium i odpowiadających za nieprzyjemny zapach.

Azotyny, azotany, amoniak, fosforany

Na co jeszcze należy uważać? Na poziom azotynów i amoniaku, które w filtrze rozkładają się do azotanów. Azotany wykorzystywane są przez rośliny w procesie fotosyntezy, ale nadmiar związków azotu może prowadzić do zwiększenia pH oraz zahamowania wzrostu roślin. Aby tego uniknąć, należy regularnie podmieniać część wody, czyścić filtry, nie wprowadzać do zbiornika zbyt dużo ryb, a jednocześnie karmić je mniejszymi porcjami, żeby resztki nie opadały na dno.

Ryzykowny jest również zbyt wysoki poziom związków fosforu – ich ilość wpływa na zwiększenie liczby glonów.

Poprzedni artykułDobra ochrona jaką zapewnia firma ochroniarska
Następny artykułDamskie torebki – czyszczenie i konserwacja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj