Umowa B2B – na jakie zapisy uważać, by nie dać się oszukać?

Czy warto przejść na B2B?

Jeśli jesteś przedsiębiorcą i planujesz podpisać umowę B2B, musisz zwrócić szczególną uwagę na pewne zapisy, aby uniknąć przyjęcia niekorzystnych warunków. Warto także skonsultować z prawnikiem treść umowy, szczególnie jeśli masz wątpliwości co do jej warunków czy określonych treści. Sprawdź, na jakie zapisy w umowie B2B należy uważać.

Czym jest umowa B2B?

Umowa B2B (business-to-business) to porozumienie zawierane między dwoma podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą. Co ważne, w odróżnieniu od umowy o pracę, nie podlega ona przepisom Kodeksu pracy, lecz Kodeksowi cywilnemu.

Więcej na temat umowy B2B i jej specyfiki przeczytasz tutaj: https://www.mecenasbogna.com/post/co-to-jest-umowa-b2b-wszystko-co-nalezy-wiedziec – warto kliknąć i poszerzyć swoją wiedzę, by uniknąć nieporozumień w przyszłości. 

Umowa B2B może przyjmować różnorodne formy, a także dotyczyć różnego rodzaju usług. Może być dla Ciebie korzystna, jeśli faktycznie daje Ci większą elastyczność i wyższe zarobki. Wymaga jednak większej samodzielności w zakresie podatków i ubezpieczeń w porównaniu do pracy na etacie.

Na co uważać przed podpisaniem umowy B2B?

Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, podpisanie umowy z dużą korporacją może być dla Ciebie ryzykowne. Nie zawsze warunki proponowane przez takiego kontrahenta będą korzystne. Niekiedy także mogą nie być dla Ciebie jasne. 

W takiej sytuacji warto zasięgnąć porady specjalisty, czyli skonsultować zapisy umowy z prawnikiem. Takiego eksperta znajdziesz na stronie radca prawny Bogna Szyczewska – warto skorzystać z pomocy prawnej. To może uchronić Cię przed podjęciem niekorzystnych warunków. 

7 zapisów w umowie B2B, na które musisz uważać!

Jeśli chcesz mieć pewność, że przyjmujesz korzystną umowę, która zapewni Ci oczekiwane warunki, poznaj 7 ważnych kwestii, które koniecznie należy sprawdzić przed podpisaniem dokumentu.

1. Określenie przedmiotu umowy

Sprawdź dokładnie, jakie usługi masz świadczyć i czy zakres obowiązków jest jasno określony. Unikaj zapisów, które mogą nadmiernie rozszerzać Twoje obowiązki poza ustalony zakres bez dodatkowego wynagrodzenia.

2. Wynagrodzenie i warunki płatności

Kwota wynagrodzenia (ryczałt, stawka godzinowa lub projektowa) musi być jasno określona. Terminy płatności powinny wynosić najlepiej do 14 lub do maksymalnie 30 dni. Sprawdź, czy istnieje zapis dotyczący kar za opóźnienia w płatności lub odsetki ustawowe.

Na co uważać przy podpisywaniu umowy B2B?

3. Zakaz konkurencji

Unikaj szerokich i długoterminowych klauzul zakazu konkurencji. Jeśli taki zapis jest wymagany, powinien przewidywać dla Ciebie rekompensatę finansową. Sprawdź, czy zakaz współpracy z firmami z pokrewnych branż obowiązuje także po zakończeniu współpracy.

4. Prawa autorskie i poufność

Jeśli tworzysz dzieło (np. kod, projekt graficzny), określ, czy przenosisz na kontrahenta prawa autorskie, czy udzielasz mu licencji. Sprawdź zakres obowiązku zachowania poufności – powinien być określony czasowo i dotyczyć wyłącznie istotnych informacji.

5. Odpowiedzialność i kary umowne

Unikaj nadmiernej odpowiedzialności, czyli np. wysokich kar umownych. Zawsze warto zadbać o zapisy traktujące o odpowiedzialności obu stron. Ograniczenie odpowiedzialności powinno odnosić się do rzeczywistej szkody, a nie kar umownych.

6. Koszty i narzędzia pracy

Określ, kto pokrywa koszty (np. licencji, sprzętu, podróży biznesowych). Jeśli zależy Ci na pracy na własnym sprzęcie, warto zaznaczyć w umowie, że nie jesteś zobowiązany do pracy na narzędziach dostarczonych przez kontrahenta.

7. Relacja biznesowa to nie stosunek pracy!

Upewnij się, że umowa nie ma zapisów sugerujących stosunek pracy (np. obowiązkowe godziny pracy od 8 do 16, podległość służbowa). Możesz także dodać klauzulę o braku podporządkowania i niezależności w realizacji zlecenia.

W razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze warto skonsultować się z prawnikiem specjalizującym się w umowach B2B.

Poprzedni artykułPiękne, naturalne fale? Radzimy, jak wydobyć skręt włosów
Następny artykułWhisky z kawą? Tak! Poznaj przepisy na najlepsze koktajle kawowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj