Konieczność posiadania wizy przy wjeździe do Polski dotyczy obywateli państw, które nie należą do Unii Europejskiej. Ubiegając się o nią warto jednak zadbać również o odpowiednie ubezpieczenie, którego zawarcie w przypadku niektórych wiz jest obowiązkowe. Co ono obejmuje? Na jaki okres można zawrzeć polisę? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Obowiązek zawarcia ubezpieczenia do wizy
Jak wspomniano we wstępie, ubezpieczenie do wizy to polisa, której zawarcie w przypadku starania się o niektóre wizy do Polski jest obligatoryjne. Chodzi w tym przypadku konkretnie o wizę typu D, czyli uprawniającą do pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez okres dłuższy niż 90 dni, ale krótszy niż rok. Obok wizy typu C (wiza Schengen) jest ona najczęściej wydawaną wizą krajową, ponieważ korzystają z niej zarówno cudzoziemcy, którzy przyjeżdżają do Polski w celach zarobkowych, jak i studenci czy osoby, których wizyta w Polsce ma na celu legalizację pobytu rodziny.
Zakres ubezpieczenia zdrowotnego dla cudzoziemców
Polisa do wizy to w praktyce ubezpieczenie kosztów leczenia obcokrajowca. Zabezpiecza ono zatem przed niespodziewanymi wydatkami związanymi z leczeniem i zapewnia dostęp do usług medycznych na wysokim poziomie. Jego zakres jest naprawdę szeroki, ponieważ ubezpieczenie zdrowotne dla cudzoziemca pokrywa nie tylko koszty leczenia będącego następstwem nagłego zachorowania czy nieszczęśliwego wypadku, ale obejmuje także świadczenia dodatkowe, takiej jak koszty pogrzebu (lub transportu zwłok do kraju stałego pobytu) czy koszt podróży i utrzymania osoby towarzyszącej. Poza tym rozszerzyć można je o:
- ubezpieczenie NNW – świadczenie wypłacane w przypadku wystąpienia trwałego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci w skutek nieszczęśliwego wypadku;
- ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej – chroni ono ubezpieczonego oraz osoby pozostające pod jego opieką w związku z wykonywaniem czynności życia prywatnego, np. przypadkowe wybicie szyby przez dziecko grające w piłkę.
Na jaki okres zawierana jest polisa do wizy?
Obowiązek zawarcia ubezpieczenia do wizy sprawia, że czas trwania polisy nie może być krótszy niż okres, na który zostało wydane pozwolenie pobytu w Polsce. W praktyce zatem polisa może zostać zawarta na rok lub krócej, co pozwala dopasować okres jej trwania do potrzeb danej osoby. Dzięki temu ubezpieczenie zapewnia pełną ochronę przez cały okres trwania pobytu w Polsce, a co za tym idzie, pozwala uniknąć stresu związanego z możliwością pojawienia się nieprzewidzianych wydatków będących efektem nagłego zachorowania czy nieszczęśliwego wypadku.
Czym kierować się przy wyborze polisy do wizy?
Zawarcie ubezpieczenia kosztów leczenia dla cudzoziemców to nie tylko wypełnienie wymogów związanych z uzyskaniem wizy do Polski, ale przede wszystkim możliwość zabezpieczenia się na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń oraz zapewnienie sobie dostępu do usług medycznych. Istotne jest zatem to, by przy wyborze polisy nie tylko dopasować właściwy okres jej trwania, ponieważ warto zwrócić także uwagę na zakres ubezpieczenia. Dopasowując go do własnych potrzeb można bowiem zyskać kompleksową ochronę, a co za tym idzie czuć się bezpiecznie niezależnie od celu pobytu w Polsce. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Przede wszystkim na sumy ubezpieczenia, które również powinny być dopasowane do indywidualnych potrzeb i ustalone na poziomie, który zapewni należytą ochronę w różnych sytuacjach. Poza tym istotne jest to, by móc skorzystać z profesjonalnego doradztwa, ponieważ dla większości osób kwestie związane z ubezpieczeniami są skomplikowane. Oferuje je między innymi Polisarium ubezpieczenia, czyli multiagnecja, która na pierwszym miejscu stawia potrzeby swoich klientów. Korzystając z jej usług można mieć zatem pewność tego, że polisa będzie korzystna nie tylko cenowo, ale również pod względem zakresu i sum ubezpieczenia.
Podsumowując należy stwierdzić, że ubezpieczenie do wizy to polisa, którą warto posiadać nie tylko ze względu na wymogi formalne związane z uzyskaniem pozwolenia na pobyt w Polsce, ale również własne bezpieczeństwo. Pokrywa ono bowiem koszty leczenia i daje dostęp do świadczeń medycznych w Polsce.