Ludzka skóra nieustannie musi mierzyć się z różnymi wyzwaniami. Jednym z nich jest trądzik hormonalny, czyli postać trądzika pospolitego, który dotyka częściej kobiet niż mężczyzn. Choć kojarzony jest głównie z okresem dojrzewania, to może pojawić się w każdym wieku.
Czym jest trądzik hormonalny?
Trądzik hormonalny, choć jest kojarzony przede wszystkim z okresem dojrzewania, tak naprawdę może wystąpić w każdym wieku, jednak znaczny wzrost zachorowań zauważa się u kobiet między 25. a 30. rokiem życia. Z trądzikiem hormonalnym mogą również borykać się kobiety przechodzące menopauzę. Biorąc więc pod uwagę wiek osób, które mierzą się z trądzikiem hormonalnym, często nazywa się tę dolegliwość trądzikiem dorosłych.
Hormony odpowiedzialne za trądzik to przede wszystkim androgeny (testosteron, dihydrotestosteron i androstenediol), które stymulują wzrost gruczołów łojowych i wydzielanie łoju. Zdarza się jednak, że to wzrost stężenia estrogenów wpływa na pojawienie się zmian skórnych.
Należy również zwrócić uwagę na fakt, że oprócz samych hormonów, na trądzik hormonalny mają wpływ także czynniki środowiskowe, predyspozycje genetyczne, a także dieta czy używki.
Przyczyny trądziku hormonalnego
Trądzik hormonalny, choć może wystąpić w każdym wieku, to zazwyczaj dotyka on osoby dorosłe, które z jakiegoś powodu doświadczają zaburzeń hormonalnych. Do najczęstszych przyczyn trądziku hormonalnego należą:
- predyspozycjami genetycznymi,
- zakażeniem bakteryjnym,
- stan zapalny,
- PCOS, czyli zespół policystycznych jajników,
- zaburzenia hormonalne,
- wysoki poziom męskich hormonów płciowych – głównie pochodnej testosteronu DHT,
- insulinooporność,
- niedoczynność tarczycy,
- Hashimoto,
- stres,
- ciąża,
- menopauza,
- obniżenie nastroju,
- depresja,
- nieodpowiednia dieta,
- przyjmowane leki.
Objawy trądziku hormonalnego
Trądzik hormonalny jest jednym z najczęstszych rodzajów trądziku, w związku z czym jego objawy są doskonale znane. Należą do nich m.in.:
- grudki,
- liczne zaskórniki i krostki otwarte lub zamknięte,
- liczne torbiele,
- guzki ropne,
- nieestetyczne blizny,
- łojotok,
- świecenie się skóry,
- nadmierna lepkość,
- przebarwienia.
Trądzik u kobiet i mężczyzn głównie pojawia się na skórze twarzy w okolicach żuchwy, czoła, brody i policzków. Może on również występować na szyi, ramionach, plecach czy klatce piersiowej.
Diagnostyka trądziku hormonalnego
Leczenie trądziku hormonalnego powinno się przede wszystkim zacząć od ustabilizowania hormonów. Aby wiedzieć, które hormony wymagają interwencji, należy wykonać badania hormonalne, zlecone przez endokrynologa lub dermatologa. Warto wykonać również wykonać dodatkowe badania krwi, które również będą pomocne w przypadku wszelkich odchyleń. Przy pojawieniu się trądziku hormonalnego zwykle zaleca się zbadanie poziomu:
- testosteronu całkowitego,
- testosteronu wolnego,
- prolaktyny,
- insuliny,
- glukozy,
- hormonów tarczycy,
- hormonu folikulotropowego,
- hormonu luteotropowego,
- dehydroepiandrosteronu.
Leczenie trądziku hormonalnego
Sposób leczenia trądziku hormonalnego dobierany jest indywidualnie, gdyż zależy on od przebiegu choroby, a także kondycji skóry. Niezwykle ważna jest również odpowiednia pielęgnacja, bez której terapia może nie być skuteczna. Ogromną rolę odgrywa również dieta – w końcu “jesteś tym, co jesz”.
Więcej informacji – https://allwimin.com/pl/artykul/tradzik-hormonalny-przyczyny-objawy-leczenie/.