Z pewnością większość osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważną rolę odgrywa sztuka w życiu każdego człowieka. Warto zatem wiedzieć, że na wprowadzenie dziecka w świat sztuki, a zwłaszcza na pierwszy kontakt z teatrem nigdy nie jest za wcześnie. Spektakle dla dzieci to przede wszystkim doskonała alternatywa dla spędzania czasu przed telewizorem, która niesie za sobą szereg korzyści dla rozwoju maluchów. Jakie znaczenie w życiu dziecka ma teatr? Wyjaśniamy!
Jaką rolę w życiu dzieci odgrywa teatr?
Mimo tego, że zarówno spektakle dla dorosłych, jak i dla dzieci mają bawić, a zarazem ciekawić widzów, w znacznej mierze różnią się od siebie. Przedstawienia dla najmłodszych oprócz dostarczenia rozrywki, mają uczyć dzieci, dlatego też opierają się na legendach i bajkach, w których zawarte są między innymi codzienne wydarzenia z życia, wzorce dobrego postępowania, a także trudne sytuacje, takie jak niebezpieczne zdarzenia czy utrata bliskich osób.
– Spektakle dla dzieci to również doskonała okazja do nawiązania z maluchem rozmowy na temat całego przedstawienia. Mianowicie po zakończonym spektaklu, rodzice mogą zadawać pociechom pytania na temat tego, co sądzą o aktorach, o ich postępowaniu i o zakończeniu historii, co w znacznym stopniu rozbudzi dziecięcą wyobraźnię, a tym samym wpłynie na rozwój umiejętności krytycznego myślenia. – mówi przedstawiciel Atrybut agencji artystycznej dla dzieci.
Dlaczego warto zabrać dziecko do teatru?
Obcowanie ze sztuką w formie teatru to nie tylko świetna okazja do wspólnego spędzenia czasu dziecka z rodzicami, ale także możliwość, która może mieć pozytywny wpływ niemal na wszystkie sfery życia. Z racji tego, że aktorzy podczas spektaklu przedstawiają historie i ujawniają uczucia bohaterów, dziecko może dostrzegać i rozumieć nowe, nieznane dotąd emocje. Kontakt z przeżyciami innych osób w szczególności będzie mieć znaczenie dla rozwoju społecznego maluchów, co bez wątpienia wpłynie na lepsze rozumienie własnych stanów emocjonalnych.
Warto podkreślić, że w trakcie przedstawień dla dzieci widzowie zachęcani są do aktywnego udziału w spektaklu. W związku z tym maluchy o wiele bardziej skupiają się na fabule, dzięki czemu uczą się koncentracji, która jest niezbędna do ich dalszego rozwoju, zwłaszcza w zakresie edukacji. Co więcej, aktywne uczestnictwo w spektaklach dla dzieci inspiruje widzów do kreatywnego myślenia, a tym samym do poszukiwania nowych rozwiązań skomplikowanych wydarzeń i różnych sytuacji, z którymi mogą mieć styczność w przyszłości.