Sposoby na oddzielenie kuchni od salonu

Salon z kuchnią to często spotykane rozwiązanie, zwłaszcza w niedużych mieszkaniach dwu- i trzypokojowych. Nie zawsze jednak chcemy, by oba pomieszczenia stanowiły jedną przestrzeń. W jaki sposób oddzielić kuchnię od salonu? Oto trzy sposoby.

Czy warto oddzielać kuchnię od salonu?

Salon z kuchnią czy osobne dwa pomieszczenia? Tak naprawdę nie ma na to obiektywnej odpowiedzi. Wszystko zależy od naszych oczekiwań względem mieszkania, potrzeb, przyzwyczajeń, ale także tego, co nam przeszkadza na co dzień, a co nie. Niewątpliwie problemem mieszkań z łączoną kuchnią i salonem są rozchodzące się zapachy. O ile jest to miły zapach gotujących się potraw, o tyle przypalony w piekarniku ser, zważone mleko, czy zapach smażonego tłuszczu do najprzyjemniejszych nie należą. Ponadto otwarta kuchnia powoduje, że jesteśmy wystawieni na widok gości. W takich przypadkach najlepiej postawić ściankę działową.

Ścianka działowa

Postawienie ścianki działowej to najskuteczniejszy sposób na całkowite oddzielenie kuchni od salonu. Dzięki temu wyeliminujemy problem wspomnianych wcześniej zapachów. Ścianka działowa ma jednak sens wtedy, gdy jest w stanie pozostawić odpowiednią przestrzeń w kuchni. Pamiętajmy, że gotowanie w małym pomieszczeniu jest bardzo niewygodne. Jeśli więc nie mamy miejsca na ścianę, to lepiej zrezygnować z tego pomysłu. Wciąż jednak można przynajmniej optycznie oddzielić salon od kuchni.

Wyspa kuchenna

Najlepszym sposobem na wizualne wytyczenie granicy między salonem a kuchnią jest wyspa. Samo jej posiadanie wiąże się z dodatkowymi zaletami na gruncie funkcjonalnym. Wyspa kuchenna może być wykorzystywana jako dodatkowa przestrzeń do gotowania, umieszczenia urządzeń AGD (zarówno małych, jak i dużych, np. płyta grzewcza), a także miejsce do spożywania posiłków.

Drewniana półka

Ciekawym rozwiązaniem może być umieszczenie drewnianej półki pomiędzy kuchnią a salonem. Szczególnie dobrze sprawdzi się to, jeśli oba pomieszczenia oddziela dość wąska przestrzeń – często kuchnie umiejscowione są we wnęce wzdłuż korytarza prowadzącego do dużego pokoju. Wtedy do ściany można zamontować wspomnianą półkę. Powinna to być oczywiście szafa na wymiar, która idealnie wpasuje się w wysokość sufitu. Ciekawie będzie wyglądać konstrukcja niezabudowana, którą można wykorzystać na ustawienie książek, roślin doniczkowych lub innych ozdób.

Kanapa oraz meble

Kuchnię i salon można oddzielić samodzielnie, aranżując odpowiednio wnętrze. Idealnie nadadzą się do tego celu meble. Najprostszym rozwiązaniem będzie ustawienie stołu i krzeseł, jako linii granicznej dla obu pomieszczeń. Między kuchnią a salonem można również postawić sofę lub stolik z telewizorem.

Poprzedni artykułWybieramy lampy LED – na co zwrócić uwagę?
Następny artykułKupujesz auto na kredyt? Skorzystaj z naszych pięciu rad!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj