Zakup samochodu z salonu to duża inwestycja. Na tyle duża i ważna, że w trakcie odbioru nowego auta nie należy zapominać o sprawdzeniu kilku podstawowych kwestii. Na co zwrócić szczególną uwagę? O czym trzeba pamiętać? Jakie dokumenty powinien przekazać kupującemu salon?
Bardzo często kierowcy, którzy kupują swój pierwszy samochód, myślą, że skoro auto jest nowe, nie ma powodów, żeby cokolwiek sprawdzać zanim odbierze się kluczyki. Tymczasem nawet taki samochód wymaga weryfikacji podstawowych elementów, np. obecności dodatkowego wyposażenia. A co z dokumentacją?
Co zabrać ze sobą?
Trzeba pamiętać, że salon samochodowy może wydać klientowi samochód dopiero wtedy, gdy zostanie on zarejestrowany – klient powinien dostarczyć do salonu tablice rejestracyjne z naklejką kontrolną, tymczasowy dowód rejestracyjny oraz dokument poświadczający wykupienie polisy ubezpieczeniowej. Bez tego nie będzie można nawet wyjechać z parkingu. Oczywiście dotyczy to wyłącznie pojazdów, które kupuje się za gotówkę lub na kredyt. Samochody będące przedmiotem leasingu albo wynajmu długoterminowego rejestruje firma leasingowa. Wówczas trzeba tylko sprawdzić, czy tablice i naklejka znajdują się na właściwych miejscach.
Pamiętaj o dokumentach
Wielu kierowców nie zwraca uwagi na to, że salon zobowiązany jest do przekazania pakietu dokumentów wraz z samochodem. Podstawą są karta gwarancyjna, książka serwisowa i instrukcja użytkowania pojazdu. Jeżeli chodzi o kartę gwarancyjną, warto od razu na miejscu dopytać o warunki gwarancji. Zazwyczaj będą one różne w zależności od marki – obejmują konkretny czas albo zależą od limitu przejechanych kilometrów. Książka serwisowa przyda się podczas przeglądów i ewentualnych napraw, zaś instrukcja może okazać się niezbędna wtedy, gdy pojawią się wątpliwości np. co do znaczenia komunikatów wyświetlających się na desce rozdzielczej.
Co jeszcze powinno się otrzymać w salonie jak np. salon Alfa Romeo? Dowód rejestracyjny pojazdu z wpisem dotyczącym ważności przeglądu technicznego. W przypadku nowych aut przegląd może być podbity nawet na 5 lat.
Pozostaje jeszcze kwestia protokołu przekazania samochodu nazywanego inaczej protokołem odbioru – warto dokładnie sprawdzić czy wszystkie dane się zgadzają, zwłaszcza zweryfikować numer VIN pojazdu, zanim złoży się ostateczny podpis.
Szukasz sprawdzonego salonu? Na przykład w salonie takim jak salon Fiata lub salon Subaru? Sprawdź ofertę https://dukiewicz.pl
Sprawdź wyposażenie
A co z wyposażeniem? Przed planowanym odbiorem auta można jeszcze raz przejrzeć listę podstawowego wyposażenia i na miejscu ocenić, czy rzeczywiście wszystko to, co miało znajdować się w środku, faktycznie zostało zamontowane. Szczególnie dokładnie powinno się sprawdzić obecność i działanie dodatkowego wyposażenia, za które zazwyczaj trzeba sporo dopłacić.
Czy to wszystko? Prawie. Nawet nowy samochód może mieć drobne uszkodzenia, np. zarysowania, odpryski, zaciągnięcia na tapicerce będące efektem transportu lub – jeżeli kupuje się auto powystawowe – oglądania przez potencjalnie zainteresowanych klientów. Przed podpisaniem protokołu odbioru warto po prostu dokładnie obejrzeć pojazd, żeby później nie żałować, że nie zgłosiło się ewentualnych wad.