Przeprowadzka do Niemiec. Jak się do tego przygotować?

Niemcy od lat są liderem wśród krajów, do których najchętniej wyjeżdżają oraz przeprowadzają się Polacy. Przyczyn jest wiele, m.in. niewielka odległość do zachodnich sąsiadów, wysokie wynagrodzenia i bardzo dobre warunki pracy. Niemcy mają także najniższą stopę bezrobocia w Europie. Dodatkowo jest to kraj wielokulturowy, w którym można poznać ludzi z całego świata. W tym artykule dowiesz się, jak można do takiej przeprowadzki się przygotować! Zaplanuj przeprowadzkę wcześniej i poducz się języka!

Zaplanuj przeprowadzkę wcześniej i poducz się języka!

Przygotowania do przeprowadzki warto zacząć już dużo wcześniej. Dobrze jest poduczyć się języka niemieckiego, co pozwoli na zdobycie lepiej płatnej pracy. Nie licz na to, że wszędzie porozumiesz się w języku angielskim. Choć język angielski jest bardzo popularny w Niemczech, to jednak urzędowym językiem jest niemiecki.

Kilka miesięcy przed przeprowadzką do Niemiec zabierz się za generalne porządki swoich rzeczy. Te, w których nie chodzisz, można oddać lub wyrzucić. Dzięki temu do przewiezienia będziesz miał mniej rzeczy. Pamiętaj, że im lepiej zaplanujesz przeprowadzkę, tym mniej na nią wydasz. Koszt przeprowadzki z Polski do Niemiec jest zależny przede wszystkim od miejsca, z jakiego wyjeżdżasz i od gabarytów rzeczy, jakie ze sobą zabierasz.

Załatw formalności

Przeprowadzka do Niemiec to nie tylko przewiezienie rzeczy do nowego mieszkania, ale również szereg formalności, które musisz dopełnić. Na pewno powinieneś wymeldować się ze starego mieszkania, powiadomić instytucje, tj. bank, pocztę, elektrownię, gazownię, telekomunikację, czy szkołę o zmianie dotychczasowego adresu zamieszkania. Przed przeprowadzką z Gdańska do Niemiec musisz zawrzeć nowe umowy w przyszłym miejscu zamieszkania. Pamiętaj, że wiąże się z tym również konieczność wymiany niektórych dokumentów, np. prawa jazdy.

Przed wyjazdem zadbaj także o skompletowanie najważniejszych dokumentów, to jest: aktualny dowód osobisty, paszport, przetłumaczony akt urodzenia poświadczony przez tłumacza przysięgłego, prawo jazdy, zaświadczenie o niekaralności poświadczone przez tłumacza przysięgłego oraz dyplom uczelni wyższej, jeżeli jest potrzebny. Przed przyjazdem do Niemiec warto także wyrobić kartę EKUZ, która uprawni Cię do korzystania z publicznej opieki zdrowotnej. Kartę można wyrobić w oddziale NFZ lub korespondencyjnie. Jedynym warunkiem jest podleganie ubezpieczeniu zdrowotnemu w ramach NFZ. Warto pamiętać, że w Polsce obowiązuje konieczność zgłoszenia wyjazdu na dłużej niż 3 miesiące, dlatego jeżeli wyjeżdżasz do Niemiec na dłuższy czas, musisz poinformować o tym właściwy ze względu na miejsce pobytu organ meldunkowy.

Transport z Polski do Niemiec

O przewiezienie mebli i innych przedmiotów osobistych nie musisz się martwić, gdyż wiele firm oferuje usługi przeprowadzkowe, co jest dużym ułatwieniem. Profesjonalna firma zajmie się spakowaniem i zabezpieczeniem wszystkich Twoich mebli, sprzętów i innych drogocennych rzeczy i zapakuje je do samochodu, następnie przewiezie je do miejsca docelowego, wypakuje oraz wniesie do nowego mieszkania. Firmy przeprowadzkowe zapewniają także kartony, folie i innego typu materiały do pakowania.

Dzięki nam możesz być pewny, że wszystkie meble, sprzęty i przedmioty osobiste zostaną przewiezione w nienaruszonym staniezauważa przedstawiciel firmy Global Service, z Gdańska, która zajmuje się przeprowadzkami krajowymi i międzynarodowymi – Przeprowadzki do Niemiec z naszą firmą są szybkie, wygodne i sprawne, a transport realizowany jest zgodnie z ustalonym wcześniej planem.

Firmy przeprowadzkowe posiadają wiedzę na temat tego, co można przewieźć za granicę bez problemu, a co będzie się wiązało z poniesieniem dodatkowych kosztów lub posiadaniem odpowiedniej dokumentacji – dotyczy to przede wszystkim przeprowadzek poza teren Unii Europejskiej, kiedy to należy wypełnić dodatkową dokumentację. Odprawa celna związana jest w wieloma formalnościami, dlatego dużym ułatwieniem jest skorzystanie z usług firmy, która jest doświadczona w przeprowadzkach międzynarodowych.

Poprzedni artykułJak wygląda mundur strażacki?
Następny artykułUbezpieczenie OC przez Internet

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj