Promienniki podczerwieni – nowoczesne urządzenia, które zapewnią komfort cieplny w każdej przestrzeni

Promienniki podczerwieni istnieją od wczesnych lat 1900 i są wykorzystywane w zastosowaniach przemysłowych od lat 60-tych. W ostatnich latach zastosowanie promienników podczerwieni staje się coraz bardziej popularne, głównie ze względu na ich unikalne możliwości i korzyści.

Promienniki ciepła można łatwo zamontować na ścianie lub suficie. Nadają się również do każdego rodzaju pomieszczeń, ponieważ nie wymagają żadnych przewodów ani wentylacji. W jednym pomieszczeniu można zainstalować dużą liczbę promienników podczerwieni, co sprawia, że są one idealne do dużych pomieszczeń z wysokimi sufitami, takich jak magazyny, fabryki, sale gimnastyczne czy kościoły. Użycie ciepła na podczerwień jako ogrzewania jest również idealne dla środowiska domowego, takiego jak garaż, piwnica lub szopa.

Korzyści płynące z ogrzewania podczerwienią są liczne i obejmują zmniejszenie rachunków za energię, zwiększenie bezpieczeństwa, natychmiastowe ciepło i długą żywotność, komfort cieplny. Co najważniejsze, użycie podczerwieni do ogrzewania pomieszczeń jest niezwykle wydajne, ponieważ nie wymaga żadnego czasu na rozgrzanie przed osiągnięciem pełnej wydajności.

Co to jest promieniowanie podczerwone – podstawowe informacje

Promieniowanie podczerwone (IR), czasami nazywane światłem podczerwonym, jest promieniowaniem elektromagnetycznym (EMR) o dłuższych falach niż fale światła widzialnego i dlatego jest na ogół niewidoczne dla ludzkiego oka (chociaż IR o długości fali do 1050 nm ze specjalnie pulsujących laserów może być w pewnych warunkach widziane przez ludzi). Jest ono czasami nazywane światłem podczerwonym. Długość fali podczerwieni rozciąga się od nominalnej czerwonej krawędzi widma widzialnego przy 700 nanometrach (częstotliwość 430 THz), do 1 mm (300 GHz) w wolnej przestrzeni. Większość promieniowania cieplnego emitowanego przez obiekty o temperaturze pokojowej to promieniowanie podczerwone. Podobnie jak wszystkie EMR, podczerwień niesie ze sobą energię promieniowania i zachowuje się zarówno jak fala, jak i jak jej cząstka kwantowa, foton.

Promieniowanie podczerwone zostało odkryte w 1800 roku przez Sir Williama Herschela, który odkrył rodzaj niewidzialnego promieniowania w widmie o niższej energii niż światło czerwone, poprzez jego wpływ na termometr. Ostatecznie okazało się, że nieco więcej niż połowa całkowitej energii ze Słońca dociera na Ziemię w postaci podczerwieni. Równowaga pomiędzy pochłoniętym i wyemitowanym promieniowaniem podczerwonym ma wpływ na klimat Ziemi.

Grzejniki na podczerwień – elektryczne promienniki, ich sposób działania i wykorzystanie

Elementy grzewcze na podczerwień, znane również jako promienniki podczerwieni, ogrzewają osoby i przedmioty znajdujące się w ich bezpośrednim otoczeniu bezpośrednio za pomocą promieniowania podczerwonego. Oznacza to, że można zaoszczędzić dużo energii, ponieważ ogrzewany jest tylko wymagany obszar. Te urządzenia grzewcze na podczerwień są często stosowane w przemyśle, gastronomii i usługach. Na przykład, promienniki podczerwieni są używane do ogrzewania małych i średnich pomieszczeń. Grzejnik na podczerwień może być również stosowany jako dodatkowy system grzewczy dla istniejącej instalacji centralnego ogrzewania. W zależności od modelu, promienniki podczerwieni mogą być montowane na ścianie, suficie lub wolnostojące. Ten rodzaj promieniowania jest całkowicie nieszkodliwy dla ludzi i zwierząt, ale jest w stanie przenikać przez powietrze, na przykład w pomieszczeniu, a także może być odbijany, co oznacza, że grzejnik na podczerwień może ogrzać pomieszczenie, nawet jeśli pomiędzy nimi znajdują się przedmioty. Podczerwień jest wykorzystywana do wszelkiego rodzaju celów:

  • sauny na podczerwień
  • ogrzewanie dużych hal
  • ogrzewanie tarasów
  • ogrzewanie placów budowy.

Rodzaje promienników podczerwieni

Promienniki podczerwieni są dostępne w różnych rozmiarach i stylach. Można wybrać spośród różnych typów promienników podczerwieni, aby dopasować je do swojej przestrzeni:

  • Stołowy promiennik podczerwieni. Te małe promienniki wytwarzają ciepłą poświatę przypominającą promienie słoneczne. Są przenośne i można je łatwo przenosić z pokoju do pokoju.
  • Montowany na ścianie lub wolnostojący grzejnik na podczerwień. Modele te oferują potężne możliwości grzewcze i mogą być ustawione na podłodze lub zamontowane na ścianie. Te montowane na płaskiej powierzchni to panele grzewcze i są w stanie wygenerować najwięcej ciepła.
  • Przewodowy grzejnik na podczerwień z wbudowanymi opcjami termostatu. Te zaawansowane panele grzewcze pozwalają na regulację poziomów ogrzewania, tak jak w przypadku każdego innego elektrycznego grzejnika przypodłogowego lub ściennego sterowanego termostatem. Nadają się one do instalacji w domu lub firmie i mogą stanowić wartość dodaną do nieruchomości, jednocześnie znacznie obniżając koszty ogrzewania.

Artykuł powstał przy współpracy z http://irsystem.pl/

Poprzedni artykułPłaszcz beżowy czy czarny? Sprawdź, jak je nosić
Następny artykułBroil King – producent grilli gazowych, którego warto znać

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj