Wygląd odzieży w dużym stopniu zależy od sposobu jej prania oraz rodzaju użytego do tego detergentu. W przypadku prania ubrań w pralce ważne jest, aby odpowiednio je posegregować, dostosować temperaturę do rodzaju tkaniny, a także użyć dobrego środka piorącego.
Przed włączeniem pralki warto odpowiednio przygotować odzież. Należy pamiętać, aby opróżnić kieszenie, zasunąć zamki w spodniach i bluzach, zapiąć guziki w bluzkach czy zawiązać ewentualne tasiemki, które mogą się poplątać w czasie prania. Delikatne elementy garderoby, jak bielizna czy rajstopy, najlepiej umieścić w specjalnych woreczkach lub zwykłej poszewce od poduszki (co zabezpieczy je przed uszkodzeniem).
Rodzaj i ilość detergentu
Ilość i rodzaj środka piorącego również ma znaczenie. Szeroki wybór różnego rodzaju detergentów dostępny jest na stronie https://www.superkoszyk.pl/dom/pranie-plukanie-i-prasowanie/do-prania.html. Zawsze należy sugerować się zaleceniami producenta danego proszku czy płynu. Jeśli dodamy do prania zbyt dużą ilość detergentu, istnieje ryzyko, że nie wypłucze się on odpowiednio podczas płukania, a jego resztki pozostaną na odzieży, czego efektem będzie konieczność przeprowadzenia kolejnego prania. Na rynku dostępne są specjalne płyny do prania tkanin czarnych lub białych, a także wełny czy ubrań sportowych. Na intensywne zabrudzenia sprawdzają się silne w działaniu odplamiacze, które najczęściej wystarczy zaaplikować na plamę, a następnie uprać odzież jak zwykle w pralce.
Segregacja ubrań i temperatura prania
Ubrania przed włożeniem do pralki powinny być odpowiednio posegregowane na kolory (białe, jasne oraz ciemne bądź czarne) i rodzaj tkaniny. Wspólne pranie odzieży w różnych barwach może spowodować jej zafarbowanie, z kolei mieszanie ze sobą tkanin – zniszczenie lub zniekształcenie materiału. W prawidłowej segregacji odzieży bardzo pomocne są metki na ubraniach, na których producent umieszcza szczegółowe informacje o tym, w jakiej temperaturze prać daną tkaninę, czy dopuszcza się użycie odplamiacza lub wybielacza podczas prania bądź czy można daną odzież poddać wirowaniu.
W wysokiej temperaturze, czyli 60–90 stopni, można prać: pościel, prześcieradła, bawełnianą bieliznę, szmatki i ściereczki do czyszczenia oraz ręczniki. Temperatura 40 stopni będzie odpowiednia dla zwykłej odzieży, takiej jak: koszulki, spodnie, spódnice, bluzy. Specjalnego traktowania wymagają jednak delikatne tkaniny, jak jedwab czy wełna. Jedwabna odzież wymaga prania w niskiej temperaturze, czyli 30 stopni, z kolei do prania odzieży wełnianej należy ustawić specjalny program do prania wełny bądź program prania na zimno, który automatycznie również ustawia niską prędkość wirowania.
Regularne czyszczenie pralki
Aby sprzęty AGD działały sprawnie i wydajnie, wymagają regularnego czyszczenia. Do mycia pralki można użyć gotowych detergentów bądź wykorzystać jeden z domowych sposobów, np.: mieszanki wody i octu lub soku z cytryny. Szufladę, jak i jej odpływ skutecznie wyczyści również soda oczyszczona. Wystarczy kilka łyżek sody wsypać do pojemnika, a następnie ustawić pralkę na najwyższą temperaturę. Regularnego czyszczenia wymagają również uszczelki urządzenia oraz jego filtry.