Poznaj 7 powodów, które przekonają cię do stosowania różeńca górskiego

Jedną z najcenniejszych właściwości różeńca jest antydepresyjne działanie tej rośliny. Spożycie różeńca górskiego może spowodować, że poczujemy się mniej zestresowani, co więcej poczujemy przypływ energii i siły. Szczególnie zaleca się jego zażywanie osobom, które zmagają się z wyczerpaniem psychicznym i fizycznym. Czy różeniec górski charakteryzuje się czymś więcej? Znaleźliśmy co najmniej siedem powodów, dla których warto przyjrzeć się tej roślinie bliżej.

Poznaj 7 powodów, które przekonają cię do stosowania różeńca górskiego

Różeniec górski znany jest także pod innymi nazwami – arktyczny lub złoty korzeń. Jest to roślina występująca na całym obszarze okołobiegunowym. Spotkać ją można w Ameryce Północnej, Azji oraz w Europie. Jeśli chodzi o Polskę to zadomowiła się wyłącznie w wyższych partiach Sudetów i Karpat. Jedną z najcenniejszych właściwości różeńca jest antydepresyjne działanie tej rośliny. Spożycie różeńca górskiego może spowodować, że poczujemy się mniej zestresowani, co więcej poczujemy przypływ energii i siły. Szczególnie zaleca się jego zażywanie osobom, które zmagają się z wyczerpaniem psychicznym i fizycznym. Czy różeniec górski charakteryzuje się czymś więcej? Znaleźliśmy co najmniej siedem powodów, dla których warto przyjrzeć się tej roślinie bliżej.

#1 Różeniec górski jako środek wspierający w nauce i pracy umysłowej

Różeniec górski wykazuje właściwości, które wspierają intensywną naukę oraz pracę umysłową. Okazuje się, że wyciąg z tej rośliny wspiera wiele funkcji organizmu, które wyraźnie pomagają w nauce lub intensywnej pracy umysłowej. Jak wynika z badań różeniec górski poprawia nie tylko sprawność fizyczną, ale także psychometryczną, podnosi poziom koncentracji, obniża zmęczenie psychiczne, a także redukuje senność i wywołuje nastrój, dzięki któremu poziom motywacji jest wyższy, a nasze ogólne samopoczucie jest lepsze.

#2 Popraw sobie nastrój

Zażywanie różeńca górskiego zalecane jest osobom, które odczuwają regularne osłabienie. Jeśli czujemy się tak, jakbyśmy mieli apatię, nerwicę czy poczucie braku siły, ogólne zmęczenie różeniec górski może wspomóc w walce z tymi dolegliwościami. Badania dowodzą, że nawet po krótkim czasie od rozpoczęcia zażywania wyciągu z różeńca takie objawy jak zmęczenie, ogólne rozdrażnienie czy problemy z zasypianiem zaczynają ustępować.

#3 Wyższy poziom koncentracji

Zastosowanie różeńca górskiego jest szczególnie zalecane jeśli czeka nas intensywna praca umysłowa (np. ta związana z nauką do sesji). Szereg badań udowodnił zasadność stosowania rożeńca w takich sytuacjach. Niezależnie od siebie prowadzone badania wykazały, że różeniec górski znacznie poprawia koncentrację, pamięć krótkotrwałą, zdolność kojarzenia czy też redukuje poziom zmęczenia psychicznego. Wzrost funkcji poznawczych u grupy badanych osób wyniósł aż 20% w porównaniu do grupy osób, która zażyła placebo.

#4 Układ nerwowy z lepszą ochroną

W chińskim Jiangsu w Instytucie Medycyny Nuklearnej postanowiono bliżej przyjrzeć się różeńcowi górskiemu pod kątem jego zdolności niszczenia wolnych rodników w organizmie. Wolne rodniki są szkodliwe i chińscy naukowcy dostrzegając potencjał w różeńcu górskim postanowili go zweryfikować. Jak się okazało salidrozyd, który jest aktywnym składnikiem złotego korzenia, może chronić nas przed stresem oksydacyjnym czyli tym wywołanym przez wolne rodniki.

#5 Ucz się szybciej i efektywniej języków obcych

Potencjał rośliny postanowiono również ocenić na Akademii Medycznej w Wołgogradzie. Naukowcy szczególnie zainteresowali się tym, czy zażywanie rośliny może poprawić wyniki w nauce języków obcych. Okazało się, że badani poprawili swoje wyniki nawet o ponad 60% przy jednoczesnym spadku zmęczenia, które może następstwem intensywnej nauki.

#6 Niech stres ci nie przeszkadza

Bardzo istotną cechą różeńca górskiego jest to, że zalicza się on do tzw. adaptogenów, co znaczy że wspiera on organizm w procesach adaptacyjnych zarówno do wewnętrznych, jak i zewnętrznych stresorów. To zawarte w roślinie składniki pomagają organizmowi przystosować się do zmian. Wprawdzie pod tym kątem nadal trwają badania, ale wiemy, że różeniec górski charakteryzuje się właściwością, dzięki której zwiększa poziom serotoniny w organizmie. To bezpośrednio przekłada się na wypracowanie mechanizmów zwalczania stresu.

#7 Popraw kondycję z różeńcem górskim

Różeniec górski znalazł także zastosowanie w poprawianiu wydolności fizycznej. Jak dowodzą badania, spożycie suplementu z różeńcem wykazuje się właściwościami, dzięki którym obniżone zostanie tętno. Co więcej czas regeneracji po wykonanym wysiłku może zostać skrócony po zażyciu tej rośliny.

Poprzedni artykułNa czym polega serwis wind samochodowych?
Następny artykułOsprzęt elektryczny – co musisz o nim wiedzieć?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj