Podnośniki koszowe różnią się m.in. rodzajem zastosowanego mechanizmu, maksymalnym udźwigiem kosza, zakresem pracy oraz właściwościami trakcyjnymi. Każdy, kto chce wynająć lub kupić podnośnik, powinien dokładnie przeanalizować własne potrzeby i podjąć decyzję, uwzględniając wszystkie istotne parametry.
Podnośniki koszowe wykorzystuje się m.in. w ogrodnictwie, budownictwie, filmie, przy montażu reklam, konserwacji urządzeń oraz w dużych halach magazynowych. W zależności od tego, gdzie będą pracować, powinny mieć różne parametry. Na co zwrócić uwagę, wybierając podnośnik?
Obszar roboczy podnośnika koszowego
Jednym z najważniejszych parametrów jest obszar roboczy lub inaczej zakres pracy urządzenia. Obszar roboczy tworzą maksymalna wysokość, na którą może zostać podniesiony kosz oraz maksymalny wysięg boczny – odległość od osi podnośnika. Obie wartości podaje się w metrach. Zwyżka koszowa ma przeważnie określany zakres pracy dla obciążenia maksymalnego kosza oraz obciążenia równego połowie maksymalnego. Przy zamawianiu urządzenia trzeba zatem sprawdzić, gdzie dokładnie powinna się znaleźć platforma, żeby móc wykonać potrzebne prace.
Maksymalny udźwig w podnośnikach koszowych
Podnośniki przegubowe i inne rodzaje zwyżek koszowych mają określoną dopuszczalną masę udźwigu kosza. Chodzi o to, ile dokładnie kilogramów może się znaleźć w środku – mowa zarówno o ciężarze osób, jak i urządzeń. Warto pamiętać, że podest przegubowy nie jest dźwigiem, dlatego nie należy go wykorzystywać do podnoszenia dużych elementów.
Wynajem podnośników koszowych: https://www.riwal.com/poland/pl-pl/wynajem/podesty-ruchome/podesty-przegubowe
Wymiary podnośnika i kosza
W niektórych przypadkach znaczenie mają również wymiary kosza i podnośnika. Jeżeli zwyżka będzie używana na niewielkiej przestrzeni, warto sprawdzić dokładne parametry – długość oraz szerokość kosza, a także wysokość i szerokość przejazdową podnośnika. Uwaga, szerokość ta może być podawana albo z lusterkami bocznymi, albo bez nich. W przypadku ciasnych pomieszczeń istotne są także długość i szerokość całkowita po rozstawieniu podpór.
Podnośniki koszowe, które będą pracować na mostach albo dachach budynków powinny mieć konkretną masę całkowitą dostosowaną do maksymalnego dopuszczalnego obciążenia danej konstrukcji. Jeśli planuje się prowadzenie działań w takich miejscach, trzeba to zweryfikować.
Rodzaj napędu a miejsce wykorzystania podnośnika
Planujecie wynajem podnośników przegubowych lub nożycowych do prac wewnątrz budynków? Zwróćcie uwagę na rodzaj napędu – tu da się wykorzystać jedynie zwyżki z napędem elektrycznym – oraz obecność lub nie specjalnych niebrudzących kół.
Jeżeli podnośniki mają działać na zewnątrz, na otwartej przestrzeni, mogą mieć napęd elektryczny lub spalinowy. W przypadku urządzeń samojezdnych warto sprawdzić tak zwaną dzielność terenową, czyli rodzaj kół, rozstaw osi oraz typ i szerokość opon.
Co jeszcze trzeba uwzględnić? Kwestię transportu. Niektóre firmy potrzebują zwyżek, które da się łatwo przetransportować na duże odległości np. między miastami. Wówczas najlepsze będą podnośniki montowane na samochodach lub te przeznaczone do holowania.