Dziś bankowość ma miejsce w głównej mierze w przestrzeni internetowej. Ma być szybciej, prościej i bardziej przejrzyście. Ze względu na dużą konkurencję, banki prześcigają się w tworzeniu ofert minimalizujących formalności, prostych do zrozumienia dla klientów i dopasowanych do ich codzienności – prywatnej lub profesjonalnej. Ogromnym ułatwieniem dla tej drugiej są właśnie płatności masowe. Czym są płatności masowe?
Przelewy masowe
Szukając informacji na temat płatności masowych można natknąć się również na oferty przelewów masowych. Te dwa systemy obsługiwania transferu środków nie są tym samym i warto wyjaśnić różnicę między nimi.
Przelewy masowe są rozwiązaniem dla firm, którym zależy na uproszczeniu swojej historii transakcji. Po wynegocjowaniu w banku umożliwiają zebranie wielu płatności w jedną zbiorczą, co ułatwia rozliczenia i księgowość oraz poprawia przejrzystość finansów. Taką zbiorczą płatnością mogą być na przykład wszystkie pensje pracowników. Zamiast wielu transakcji wychodzących firma otrzymuje zestawienie wszystkich kosztów przeznaczanych na wynagrodzenia.
Metoda może okazać się pomocna również w sytuacji, kiedy chcemy ukryć informacje o wysokości pensji pracowników zatrudnionych w firmie. Osoby, które powinny mieć do nich dostęp, mogą zamówić w banku szczegółowy raport i jasno określić, jakie dane powinny zostać w nim wyszczególnione.
Czym są płatności masowe?
Jest to specjalistyczna usługa rozliczeniowa dla klientów banków, którzy obsługują wielu płatników. Jest przeznaczona przede wszystkim dla firm, także dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, w branży energetycznej, gazowniczej, mediów. Zainteresowane nimi powinny być z całą pewnością wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe oraz urzędy miast, gmin i towarzystwa ubezpieczeniowe, które przyjmują bardzo liczne płatności w regularnych, określonych terminach.
Płatności masowe przyporządkowują każdemu z płatników rachunek wirtualny, który jest zarazem ich identyfikatorem. Każdy kontrahent, klient lub abonent otrzymuje własny numer konta bankowego, na który wpłaca środki, po czym są one kierowane na właściwe konto przedsiębiorcy lub firmy i na nim księgowane.
Zalety płatności masowych
Jak zapewnia specjalista z Poznańskiego Banku Spółdzielczego: Dzięki płatnościom masowym nie ma obawy przed pomyleniem konkretnego płatnika lub błędnym ulokowaniem środków z zapłaconego przez niego czynszu lub abonamentu. System w bardzo prosty sposób identyfikuje również dłużników oraz zestawia wszystkie zapłacone i zaległe płatności.
Płatności masowe mają bardzo dużo zalet. Ściąganie należności staje się bardziej przejrzyste i usystematyzowane na potrzeby prowadzenia bankowości i księgowości. Aby uruchomić usługi płatności masowych należy posiadać w banku rachunek rozliczeniowy oraz dostęp do bankowości elektronicznej.